Президент Румунії прагне очолити Єврораду після Шарля Мішеля – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Глава Румунської держави Клаус Йоганніс хоче стати наступним президентом Європейської ради, яку зараз очолює Шарль Мішель.

ЗМІ, з посиланням на власні джерела повідомило, що Йоганніс приєднався до невеликого списку потенційних кандидатів на пост президента Євроради, серед яких вже є Маріо Драгі з Італії та Ксав’є Беттель з Люксембургу.

Зазначається, що у Йоганніса цьогоріч завершується другий президентський термін у Румунії, тому знову брати балотуватись на виборах він не може.

Водночас у виданні наголосили, що йому буде важко отримати посаду очільника Євроради, якщо президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн залишиться на другий термін, адже вони обоє є членами правоцентристської Європейської народної партії.

Прессекретар офісу Йоханніса відмовився коментувати плани президента.

Як відомо, 7 січня Шарль Мішель оголосив, що балотуватиметься на виборах до Європарламенту улітку, тому достроково залишить посаду.

Оголошення Мішеля призвело до хаосу в процесі розподілу керівних посад в ЄС — складної системи, яка враховує національність і політичну приналежність кандидатів.

Як правило, переговори починаються після виборів до Європарламенту, після яких обираються пости президента Єврокомісії, президента Ради та інших.

Європейські вибори відбуваються з 6 по 9 червня, що додає ще одну складність у часи кадрових перестановок.

Якщо Мішеля оберуть у червні, він може залишити свою нинішню посаду в липні, до закінчення терміну його повноважень у листопаді. Якщо домовленості щодо заміни не буде, цю роль тимчасово може взяти на себе прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, оскільки його країна головуватиме в ЄС протягом шести місяців.

Майбутнє головування Угорщини викликає занепокоєння лідерів ЄС і може стати сильним стимулом для компромісу після виборів, особливо через те, що Орбан блокує допомогу Україні. Він також сумнівався, чи слід повномасштабне вторгнення Росії в Україну називати війною, і був єдиним лідером ЄС, який зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним після того, як проти нього було видано міжнародний ордер на арешт за ймовірні воєнні злочини.

У тимчасово окупованому Мелітополі (Запорізька область) знищено російську станцію управління військами, а разом з нею – і п’ятьох окупантів.

В мобільному застосунку для військовозобов’язаних “Резерв+” запустили функцію оплати штрафів за порушення правил військового обліку.

У Кремлі повідомили, що у Росії діє “військова цензура” та виключили повернення вільних ЗМІ.

Чинному народному депутату України, який з листопада 2024 року перебуває під вартою за державну зраду, оголосили нову підозру. Правоохоронці не вказують прізвища фігуранта, але з матеріалів справи зрозуміло, що мова йде про Євгена Шевченка.

У Словаччині скасували фестиваль, на якому повинен був виступати американський репер Ye (Каньє Вест).