Вночі оборонці вперше застосували гібридну систему ППО FrankenSAM

Джерело: брифінг Олександра Камишіна у Давосі

В ніч на 17 січня українські військові вперше застосували гібридну систему ППО проєкту FrankenSAM. Повідомляється, що система ППО збила ворожий Shahed на відстані дев’яти кілометрів.

Розробка FrankenSAM дозволяє застосовувати західні ракети з переобладнаних радянських пускових установок.

Так, 17 січня оборонці вперше застосували систему ППО проєкту FrankenSAM у бойових умовах.

Як повідомив голова Мінстратегпрому Олександр Камишін, ППО збила Shahed на відстані дев’яти кілометрів, це перше використання такої системи.

Водночас успішному застосуванню передувала низка випробувань. Камишін акцентував, що завдяки професійності українських та американських виробників, ЗРК довели до боєздатності.

Нині усі системи ППО FrankenSAM уже розгорнуто “на полі битві”.

Зауважимо, у жовтні стало відомо, що Україна разом із США створили гібридні системи протиповітряної оборони. Розробка поєднує західні ракети та переобладнані радянські пускові установки, що є на озброєнні української армії.

FrankenSAM складається з передових ракет класу “земля-повітря” західного зразка з модернізованими пусковими установками або радарами радянської епохи.

У першому варіанті поєднали радянські пускові установки “Бук” та американські ракети Sea Sparrow, а в другому створили імпровізовану наземну установку, що об’єднує радари радянської епохи і надзвукові авіаційні ракети Sidewinder. Третім варіантом є радянське обладнання та системи ППО Hawk. Усі три зразки пройшли випробування на військових базах у США.

Передбачалося, що перспективною розробкою FrankenSAM стане комбінація ракет та пускової установки Patriot, яка працюватиме зі старими радіолокаційними системами українського виробництва. За словами представника Пентагону, системи вже випробовували у жовтні на ракетному полігоні Уайт-Сандс у Нью-Мексико. Роботи завершилися успішно.

12 грудня генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив очолюваний США трансатлантичний альянс, що він не готовий до загроз з боку Росії у найближчі роки, і закликав змінити мислення на воєнний час — з більшими витратами на оборону.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп запропонував європейським країнам розмістити війська на території України для контролю над дотриманням режиму припинення вогню. Відповідну ініціативу озвучили на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським та главою Франції Емманюелем Макроном у Парижі 7 грудня.

Росія налагодила постачання американських чипів та мікросхем, що використовуються для виробництва зброї, з інтернет-магазину компанії Texas Instruments – TI store.

Громадяни Росії, які поїхали до Фінляндії після початку війни з Україною, почали отримувати відмови у притулку. Таким біженцям пропонують покинути територію країни добровільно. Видання з’ясувало, що у такій ситуації опинилися щонайменше семеро осіб.

12 грудня начальник відділу регіональної поліції Олександр Кривенко повідомив, що через посилення обстрілів на оріхівському напрямку прийнято рішення щодо примусової евакуації жителів села Мала Токмачка Пологівського району, яке розташоване безпосередньо на лінії бойового зіткнення.