Японія має відмовитися від територіальних претензій, якщо хоче мирного договору, – Медведєв
Джерело: Reuters
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив у вівторок, 30 січня, що Японія повинна відмовитися від територіальних претензій на групу тихоокеанських островів, якщо вона хоче укласти мирний договір з Росією, формально завершуючи Другу світову війну.
Зауваження Медведєва були щодо територіальної прикордонної суперечки між Японією та Росією щодо приналежності Курильських островів.
Острови були захоплені Радянським Союзом наприкінці Другої світової війни, а до окупації вони входили до області Немуро (префектура Хоккайдо, Японія). Японія не визнає російського суверенітету над островами і вважає їх своїми. Територіальний диспут є головною перепоною для укладання мирного договору між Японією і Росією після Другої світової війни.
Дипломати з обох сторін колись говорили про можливість відновлення проєкту угоди радянських часів, яка передбачала повернення Японії двох із чотирьох островів у рамках мирної угоди. Але Росія вийшла з переговорів про укладення мирного договору з Японією та заморозила спільні економічні проєкти, пов’язані з островами, у 2022 році через санкції Японії через війну Росії в Україні.
Медведєв сказав, що він відповів на коментарі прем’єр-міністра Японії Фуміо Кісіди, який, за його словами, висловився на користь мирного договору з Росією.
“Ніхто не проти мирного договору з розумінням того, що … “територіальне питання” закрито раз і назавжди відповідно до конституції Росії”, – сказав Медведєв.
У 2020 році до конституції Росії внесено зміни, які забороняють передачу території іноземній державі. Медведєв сказав, що Японії також доведеться погодитися з тим, що Росія розміщуватиме нову зброю на Курильських островах.
“Нам наплювати на “почуття японців” щодо так званих “Північних територій”. Це не спірні території, а Росія. А ті самураї, які почуваються особливо сумними, можуть покінчити життя традиційним японським способом, вчинивши сепуку (японське ритуальне самогубство). Якщо вони наважаться, звичайно”, – сказав Медведєв.
Японія періодично висловлювала занепокоєння щодо посилення Росією своєї військової інфраструктури на спірному ланцюгу островів.
- Ракетні системи протиповітряної оборони, розгорнуті Росією на двох спірних островах біля північної Японії у 2020 році, переведено до кордону з Україною, як показав аналіз супутникових знімків.
- Японія має намір передати Україні технології виробництва біопалива як частину допомоги у відновленні країни. Цей план буде обговорюватись на майбутній зустрічі в Токіо, де зберуться представники з урядового та приватного секторів обох країн, щоб обговорити підтримку відновлення України.
- Японія є третім найбільшим донором фінансової допомоги Україні. У 2023 році до державного бюджету України спрямовано 3,7 млрд доларів США пільгового фінансування та грантів.
Російський співак Шаман, автор пісні “Я русский” і активний прихильник вторгнення Росії в Україну, підтримав мілітаризацію російських дітей.
Президент РФ Володимир Путін пригрозив новими ударами ракетою “Орєшнік” по Україні, зокрема й про можливість атаки на “центри ухвалення рішень у Києві”.
Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін повідомив, що з 54 000 мінометних мін, які мали підозру на нештатне спрацювання, близько 24 000 підлягають поверненню. Це становить менш як 1% боєприпасів, виготовлених цього року.
У Люблінському воєводстві співробітники Агентства внутрішньої безпеки Польщі (ABW) затримали громадянина Німеччини за незаконну торгівлю обладнанням, яке використовувалося на військових заводах у Росії.
Служба безпеки затримала вісьмох осіб у чотирьох регіонах України, які намагались зірвати мобілізацію.