Під час навчань Японія та США вперше назвали Китай гіпотетичним ворогом
Джерело: Kyodo News
Японські сили самооборони та американські військові вперше назвали Китай гіпотетичним ворогом під час своїх спільних командно-штабних навчань, на тлі зростання занепокоєння щодо можливого вторгнення Пекіна на Тайвань у майбутньому.
Навчання з комп’ютерного моделювання, які розпочалися 1 лютого та триватимуть до четверга, передбачають надзвичайну ситуацію на Тайвані. Раніше для ворога використовувалась умовна назва. Однак, цього разу названо КНР.
Також, на відміну від попередніх навчань, під час яких використовувалися карти, що відрізнялися від реальних країн, цього разу використані оригінальні.
Цей крок відображає загострене відчуття терміновості, оскільки зростає занепокоєння, що Китай може вжити заходів щодо Тайваню через кілька років на тлі зростання геополітичної напруженості.
Зауважимо, Міністерство оборони Тайваню заявило 27 січня, що виявило 11 китайських військових літаків, які перетинали середню лінію Тайванської протоки за останні 24 години.
Середня лінія протоки колись служила неофіційним бар’єром між двома сторонами, однак тепер китайські літаки регулярно пролітають над нею. Китай заявив, що не визнає існування лінії. Тайвань направив власні сили для спостереження.
Зауважимо, 15 січня, після президентських виборів на Тайвані, новообраний президент Лай Цінде прийняв американську делегацію та висловив вдячність США за підтримку. Проти цього заперечував офіційний Китай.
Уряд Тайваню, який неодноразово пропонував переговори з Китаєм, відкидає претензії Пекіна на суверенітет і каже, що тільки жителі острова можуть вирішувати своє майбутнє.
Тайвань був однією з основних тем переговорів Байдена і Сі у Сан-Франциско.
За словами американського високопосадовця, Сі зазначив Байдену під час їхньої чотиригодинної зустрічі 15 листопада, що Тайвань є “найбільшою та найнебезпечнішою проблемою” в американо-китайських відносинах.
- 17 січня Міністерство оборони Тайваню заявило, що виявило 18 літаків ВПС Китаю, що діяли навколо острова та здійснювали “спільне патрулювання бойової готовності” з китайськими військовими кораблями. Це стало першою великомасштабною військовою акцією після тайванських виборів.
- 31 грудня 2023 року у своїй новорічній промові президент Китаю Сі Цзіньпін заявив про неминуче “возз’єднання” КНР з Тайванем.
- 19 серпня 2023 року США закликали Китай припинити тиск на Тайвань після того, як Пекін розпочав військові навчання.
- Міністр оборони Тайваню Чіу Куо Чен заявив, що хоче придбати у США новітні ракетні системи NASAMS.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.
У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.
У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.