Адміністрація Байдена обговорює можливість надання Україні ракети ATACMS – NYT

Джерело: The New York Times

За інформацією ЗМІ, в адміністрації президента США Джо Байдена “тихо” обговорюють можливість надати Україні ракети ATACMS.

На цей час у США все ще вагаються щодо надання Україні ракет великої дальності, запас яких є обмеженим.

Україна давно хотіла отримати ATACMS, які мають дальність понад 300 км, що майже на 65 км більше, аніж у далекобійних ракет, які Україна отримала від Франції та Великої Британії.

Проте у Пентагоні стверджують, що Україні зараз не потрібні ATACMS, якими можна завдавати ударів не лише по тилу окупантів на тимчасово окупованій частині України, а й по території РФ.

Водночас двоє американських та один європейський посадовці повідомили про “тихі дебати” у Білому домі щодо того, чи варто надати Україні хоча б кілька ракет ATACMS.

У виданні зауважили, що подібна ситуація була і з Францією, яка раніше відмовлялась надавати Україні ракети великої дальності через побоювання, що вони застосовуватимуть для ударів по Росії. Проте 11 липня президент Франції Емманюель Макрон заявив про надання ракет SCALP, щоб допомогти Україні захиститися.

Більш того, Сполучені Штати також спершу не бажали надавати Україні сучасне озброєння, частково пояснюючи це побоюванням ескалації російсько-української війни, однак зрештою Білий дім погодив надання Україні системи ППО Patriot, танки Abrams і касетні боєприпаси.

ATACMS є одними з останніх великих систем озброєнь, які США відмовляються надавати попри прохання України.

У Пентагоні попередили, що їхній арсенал ATACMS відносно невеликий, а ракети були призначені для інших військових планів міноборони США, зокрема на Корейському півострові.

За словами представника Lockheed Martin, з моменту розробки ракети в 1980-х роках було виготовлено лише близько 4000 ATACMS.

Надання їх Україні загрожуватиме готовності розгорнути ракети в інших гарячих точках.

Невдовзі після того, як Україна почала свій контрнаступ минулого місяця, республіканці Палати представників США офіційно закликали адміністрацію Байдена “негайно” відправити ATACMS в Україну, зазначивши, що інші союзники вже надали свої власні ракети великої дальності.

Оголошення Макрона 11 липня про надання SCALP може або посилити кампанію тиску, або, навпаки, послабити її тепер, коли Україна отримує ракети великої дальності від інших країн.

Україна та Європейський Союз не можуть бути “заручниками” окремою групи польських далекобійників, які блокують польсько-український кордон на знак протесту проти конкуренції з боку українських перевізників, заявила єврокомісарка з питань транспорту.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна допустив закриття кордону з Росією. Раніше глава відомства заявляв, що закривати прикордонні переходи поки зарано.

Росії не вдалося увійти до членів виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї, до повноважень якої входить, зокрема вжиття заходів стосовно держав-порушниць.

29 листопада генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що з початку повномасштабної війни втрати російської армії перевищили 300 тисяч осіб.

Після почату повномасштабного вторгнення РФ на територію України фінська компанія HD-Parts експортувала в Росію запчастини для вантажних автомобілів на мільйони євро.