Адміністрація Трампа обиратиме журналістів, які матимуть доступ до прес пулу Білого дому

Джерело: The Washigton Post

Адміністрація Трампа обиратиме журналістів, які матимуть доступ до прес пулу Білого дому. Натомість у ЗМІ попереджують, що це загрожує основам свободи слова.

Про запровадження змін для преси повідомила речниця Білого дому Керолайн Лівітт.

У WP зазначають, що це – агресивний крок уряду за контролем над тим, які новинні агентства матимуть доступ до президента.

“(Цей крок) безпрецендентний у сучасній американській політиці, який відбувається на фоні давніх зусиль Трампа з підриву довіри американців до репортажів, обґрунтованих на фактах”.

Коли журналісті попередили, що контроль Білого дому над прес пулом загрожує основам свободи слова та дозволить блокувати репортерів, Трамп похвалився своїми діями.

“Ми прийматимемо рішення”, – сказав він в Овальному кабінеті 25 лютого.

Десятиліттями прес пул визначала Асоціація кореспондентів Білого дому, до якої входять сотні друкованих, телевізійних, радіо- та онлайн-журналістів. Асоціація працює над забезпеченням доступу преси до президента, аби журналісти могли повідомляти американцям, що відбувається у Вашингтоні.

Президент Асоціації Юджин Деніелс засудив зміни.

“Цей крок підриває незалежність вільної преси у США. Він пропонує, щоб уряд обирав журналістів, які висвітлюватимуть діяльність президента. У вільній країні лідери не повинні мати можливості обирати власний прес пул”.

Деніелс додав, що Білий дім не попередив Асоціацію заздалегідь про те, які зміни хоче впровадити.

Брюс Д. Браун, президент Комітету журналістів зі свободи преси наголосив, що прес пул має слугувати американцям, а не президенту.

Лівітт не сказала, що Білий дім заборонить доступ комусь зі ЗМІ, хто вже входить до прес пулу, але наголосила, що адміністрація додасть нових журналістів і що команда обиратиме учасників пулу “щоденно”.

Цей крок запроваджено через два тижні після того, як адміністрація Трампа заборонила журналістам Associated Press відвідувати свої офіційні заходи як покарання за те, що агентство відмовилось називати Мексиканську затоку на федеральному рівні Американською затокою.

Прес пул традиційно включав репортерів і фотографів із телевізійних служб — Associated Press, Reuters, Bloomberg News — а також представників радіо- та телевізійних мереж, а також ротацію серед журналістів друкованих видань, таких як The Post, New York Times і Wall Street Journal.

Коли президент подорожує, група з 13 осіб відстежує його переміщення, а для заходів у Вашингтоні збирається розширений пул. Журналісти ЗМІ по черзі перебувають у пулі, і той, хто є в пулі в певний день, ділиться своїми репортажами з рештою ЗМІ.

Невідомо, як Білий дім керуватиме своїм новим пулом і чи планує адміністрація розділити слоти пулу між більшою кількістю ЗМІ.

Такий крок викликав побоювання, що адміністрація Трампа закриватиме ЗМІ, які їй недовподоби.

“Я працював московським кореспондентом у перші дні правління Путіна, і це нагадує мені те, як Кремль заволодів власною пресою та подбав про те, щоб доступ мали лише поступливі журналісти”, — написав у соцмережі Пітер Бейкер, головний кореспондент New York Times у Білому домі.

Натомість Лівітт спробувала описати це рішення як позитивне стверджуючи, що цей крок розширить доступ преси, а не контролюватиме її.

За її словами, вашингтонські журналісти тримають “монополію” у Білому домі, тоді як чинна влада прагне надати доступ “до цього бажаного столу” іншим ЗМІ.

Рон Фурньє, колишній голова вашингтонського бюро Associated Press, сказав, що риторика Левітт була спробою обману.

Фурньє попередив, що Білий дім може використати ті ж аргументи, щоб отримати подальший контроль над доступом до інформації, зазначивши, що новинні видання повинні отримувати аудіо- та відеоканали та письмові стенограми виступів президента від адміністрації.

“Те, до чого ми прямуємо, це те, що вперше в історії нації Білий дім зможе вирішувати, хто висвітлює президента зблизька. І це не добре ні для кого. Ми не починаємо спускатися зі слизького схилу, ми вже близько до дна, і людям потрібно прокинутися”, – сказав Фурньє.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 87 бойових зіткнень.

Адміністрація Дональда Трампа пропонує зменшити бюджет Державного департаменту США та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) на 48% у порівнянні з виділеними Конгресом коштами на 2025 рік. Відповідний документ, підготовлений Адміністративно-бюджетним управлінням Білого дому, також пропонує скасувати фінансування для понад 20 міжнародних організацій, зокрема НАТО та ООН.

Космічний телескоп Hubble показав зображення з величезними хмарами іонізованих атомів і молекул, які викинула в космос тліюча зоря — планетарна туманність “Kohoutek 4-55”, яка знаходиться за 4 600 світлових років від Землі у сузір’ї Лебедя.

Керівник компанії Lego та друг датської королівської родини Майкл Хелбі загинув внаслідок нещасного випадку під час катання на лижах у швейцарських Альпах.

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан постає перед новими труднощами, оскільки угорці продовжують блокувати мости через річку Дунай в межах протестів, що тривають вже кілька тижнів. Протести, котрі відбуваються щовівторка, є реакцією на нові політичні ініціативи Орбана, включаючи посилення обмежень на свободу зібрань.