Албанія відкриває для НАТО авіабазу радянських часів

Джерело: Reuters

4 березня Албанія, котра не має власних винищувачів, відкрила відбудовану авіабазу радянських часів для обслуговування літаків НАТО на тлі посилення загрози з боку Росії, заявив прем’єр-міністр Еді Рама.

Альянс НАТО витратив понад 50 мільйонів євро на авіабазу Куцова, щоб посилити свою присутність у регіоні. Повітряний простір в адріатичній країні, котра межує з Грецією на півдні та Чорногорією на півночі, захищають Італія та Греція.

Це база, яка (додасть) ще один елемент безпеки для нашого регіону Західних Балкан, про який ми всі знаємо, що це регіон, якому загрожують неоімперіалістичні амбіції Російської Федерації, – зазначив Рама.

Два винищувачі, що летіли з авіабази НАТО Авіано в Італії, приземлилися в Куцові, щоб відзначити відновлення аеродрому.

Авіабаза розташована в невеликому містечку. Колись МІГи радянського та китайського виробництва були готові отримати накази піднятися на випадок війни із Заходом. Ймовірними цілями тоді були Австрія, Німеччина, Італія та Данія, – нагадав Рама.

Сьогодні ми живемо в іншу епоху, і, на щастя, Албанія знаходиться по інший бік, – наголосив він.

Албанія, яка приєдналася до НАТО у 2009 році, також веде переговори з НАТО про будівництво військово-морської бази в Порто Романо, на узбережжі Адріатичного моря.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.