Альтернатива Starlink для України: ЄС веде переговори з 4-ма супутниковими операторами – FT
Джерело: Financial Times
Європа поспішає надати Україні альтернативу супутниковій мережі Starlink мільярдера Ілона Маска після того, як Сполучені Штати зупинили військову допомогу та обмін розвідданими з Києвом.
Як розповіли у виданні, чотири великі супутникові оператори – люксембурзький SES, іспанський Hisdesat, Viasat (власник британського Inmarsat) і французький Eutelsat/OneWeb – підтвердили, що вони ведуть переговори з урядами та інституціями ЄС про те, як забезпечити резервне підключення до України.
При цьому вказано, що заміна пристроїв Starlink залишається складним завданням. За словами віцепрем’єр-міністра – міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, понад 40 тисяч терміналів працюють в армії, госпіталях, підприємствах і гуманітарних організаціях.
Гендиректор Hisdesat Мігель Анхель Гарсія Прімо повідомив, що з його компанією зв’язалися кілька європейських посадовців.
“Ми є частиною цієї ініціатив”, – сказав він, додавши, що переговори в Овальному кабінеті між президентами США й України викликали “негайні дискусії про те, чи може ЄС запропонувати альтернативи” Starlink.
Як зауважив Гарсія Прімо, “дуже важко, якщо взагалі можливо, розгорнути таку ж кількість терміналів, яку вже має Starlink, оскільки вони накопичувалися роками”.
Виконавчий директор SES Адель аль-Салех заявив, що люксембурзький оператор вже надає послуги Україні. Він також підтвердив, що компанія бере участь у розмовах про збільшення потужностей в Україні. За словами аль-Салеха, хоча дискусії про альтернативу велися протягом кількох місяців, останні події посилили ці перемовини.
Згідно з повідомленням, у короткостроковій перспективі мережа європейських служб, що працюють на різних орбітах, може бути використана як резервний варіант, у тому числі для безпечного урядового зв’язку та інтернет-зв’язку у лікарнях, містах або енергетичних станціях.
Швидкість сигналу у пристроях Starlink вища, ніж у сервісах-конкурентах, які покладаються на меншу кількість супутників, які рухаються на вищих орбітах. Проте різниця може становити лише частки секунди, тому затримка може бути проблемою лише у певних випадках.
“Законодавці у Європарламенті посилили тиск на Єврокомісію із метою прискорення координації зусиль щодо наявних технологій і висунули ініціативу Govsatcom, яка об’єднає наявні урядові супутникові потужності. Однак, як очікується, ініціатива почне функціонувати лише у 2026 році”, – йдеться в матеріалі.
- Французький оператор супутникового звʼязку Eutelsat веде переговори з європейськими урядами, щоб розширити звʼязок на територію України. За попередньою інформацією, він може замінити Starlink Ілона Маска.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.