Аналіз The New York Times: Як може завершитися війна в Україні у 2025 році
Незалежно від результатів президентських виборів у США, війна в Україні, ймовірно, завершиться у 2025 році. І Україна, і Росія вичерпують свої людські ресурси та зазнають труднощів у мобілізації нових солдатів для фронту. Ця реальність передбачає, що 2025 рік стане часом для переговорів.
Перемога Дональда Трампа може прискорити початок цих мирних перемовин. Під час кампанії Трамп обіцяв завершити війну в Україні ще до своєї інавгурації. Хоча це, ймовірно, перебільшення, очевидно, що він прагне розпочати переговори якомога швидше.
Це погані новини для України. Російські війська просуваються на сході, захоплюючи частину територій, які Україна повернула влітку. Хоча Україна має зброю, її ресурси обмежені, а війська розпорошені. Розвідувальні служби вважають, що Україна невдовзі може зазнати гострого браку солдатів.
У цьому матеріалі The New York Times аналізує чотири ключові питання, які впливатимуть на хід війни наступного року, а також те, як перемога Трампа може вплинути на їх вирішення.
1. Чи зможе Україна продовжувати воювати?
Українські офіційні особи заявляють про готовність продовжувати боротьбу. Однак Республіканська партія США неохоче підтримує подальшу військову допомогу, і Київ розуміє, що без значного збільшення підтримки війна може завершитися незабаром.
Чи зможе Європа замінити Сполучені Штати у цій підтримці? Під час саміту НАТО, який відбувся перед виборами, союзники розробили план захисту логістичної підтримки України від можливих змін у політиці США.
Однак адміністрація Байдена сумнівається, що Європа зможе взяти на себе цю роль. Економічна міць долара дозволяє США фінансувати значні військові витрати, чого Європа не може собі дозволити. Без підтримки Вашингтона Києву буде важко продовжувати боротьбу.
2. Що буде з територіями, захопленими Росією?
Без додаткової зброї та солдатів Україна, ймовірно, не зможе повернути землі, захоплені Росією. Президент Володимир Зеленський визнає це і нещодавно зазначив, що дипломатія, а не активна війна, стане шляхом для повернення українських територій.
Деякі американські політики, зокрема Джей Ді Венс, пропонують заморозити конфлікт і дозволити Росії зберегти те, що вона захопила. Кремль не демонструє намірів захоплювати нові великі території, але і не дає сигналів про готовність відступити.
Адміністрація Байдена прагне поставити Україну у найкращу переговорну позицію, надаючи їй зброю, включно з ракетами, здатними вражати територію Росії. Наприклад, утримання Курської області може стати козирем у переговорах для повернення частини українських територій. Проте повернення більшості захоплених земель малоймовірне.
3. Які гарантії може отримати Україна?
Для України перемога чи поразка визначатимуться не тільки територіями, а й довгостроковими угодами з Європою та США, які гарантуватимуть безпеку та інтеграцію в західний світ.
Членство в НАТО залишається недосяжним. Трамп не підтримає таку ініціативу, а контрольований республіканцями Сенат навряд чи затвердить її. Натомість, можливо, Україні доведеться погодитися на нейтралітет, що є ключовою вимогою Кремля.
4. Чи може Путін захопити Київ?
Один із найбільших страхів Зеленського – це те, що угода про завершення війни дозволить Путіну перепочити, накопичити ресурси і знову атакувати Україну, цього разу з наміром захопити Київ.
Трамп не хоче повторення критики, якої зазнав Байден після виведення військ з Афганістану. Ймовірно, він також не прагне залишити спадщину, пов’язану із втратою Києва. Проте складно уявити, що Путін погодиться на угоду, яку Київ зможе вважати надійною.
Захист Києва стане найважливішим і найскладнішим завданням майбутніх переговорів.
Додатково: В інтерв’ю Time Дональд Трамп відмовився підтвердити, чи спілкувався з Путіним після виборів, натомість розкритикував адміністрацію Байдена за дозвіл Україні використовувати американські ракети для ударів по території Росії.
- У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 13 грудня. На даний час ворог 131 раз атакував позиції Сил оборони. Найбільш активно діє на Покровському та Времівському напрямках, де провів майже половину від усіх атак.
У Центрі нацспротиву заявили, що Кремль намагається закріпити контроль над тимчасово окупованими територіями, попри спротив місцевого населення.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус застеріг від припинення військової допомоги Україні для протистояння повномасштабного російського вторгнення.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 26 січня. З початку доби відбулося 153 бойових зіткнення, майже половина з яких — на Покровському напрямку.
26 січня президент Володимир Зеленський повідомив, що легендарний військовий Михайло Драпатий відтепер відповідатиме за Харківський та Донецький напрямки: він очолив ОСУВ “Хортиця”.
НАТО почало надавати оборонній промисловості деякі суворо засекречені цільові показники. Відповідні дані визначають, яке саме озброєння та обладнання потрібно виробляти країнам-членам альянсу.