Антарктида стає зеленішою значно швидше, ніж очікувалося раніше
Джерело: Sky News
Частини Антарктиди зеленіють значно швидше, ніж очікувалося раніше, що змушує вчених переглядати вплив зміни клімату на цей регіон. Згідно з дослідженням британських науковців, площа, покрита рослинністю на Антарктичному півострові, збільшилася вдесятеро за останні 40 років.

Фото: DigitalGlobe / PA
Дослідники з університетів Ексетера та Хартфордшира спільно з Британською антарктичною службою використовували супутникові дані для вивчення “озеленення” Антарктичного півострова.
Загалом територія залишається переважно вкрита снігом, льодом та скелями. Але рослинність на півострові значно зросла, зокрема в одному регіоні її площа збільшилася з менше ніж одного квадратного кілометра в 1986 році до майже 12 квадратних кілометрів у 2021 році.
Зростання кількості рослинності значно прискорилося між 2016 та 2021 роками, збільшившись на понад 30%. Вчені дійшли висновку, що антропогенні зміни клімату є ключовим фактором цих процесів. Доктор Томас Роланд з Університету Ексетера зазначив, що масштаби цих змін були неочікуваними для дослідницької команди.

Фото: University of Exeter / PA Wire
Доктор Оллі Бартлетт з Університету Хартфордшира підкреслив, що хоча виявлення рослинності на півострові не стало для вчених сюрпризом, швидкість її поширення була шокуючою. Більшість рослин, знайдених у регіоні, це мохи, лишайники, підліски та гриби, які можуть рости на голих скелях та існувати там протягом понад 5 000 років.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Geosciences, також свідчить про те, що збільшення кількості рослин може сприяти утворенню ґрунтів в Антарктиді, що потенційно створює умови для подальшого зростання рослинності. Це, однак, може призвести до проникнення немісцевих і потенційно інвазивних видів у регіон.
Науковці закликають до негайних дій для запобігання подальшій деградації екосистем Антарктиди, оскільки зміни клімату вже відчутно впливають навіть на найвіддаленіші частини Землі.

Фото: University of Exeter / PA
- Дослідження свідчать, що через танення льодовиків внаслідок глобального потепління, обертання Землі сповільнюється. Відтак тривалість кожної доби стає довшою, оскільки зникнення льоду міняє форму планети.
- Зі зростанням температури планети гриби можуть змінюватись і стати більш агресивними й небезпечними для людини. Це встановила група медичних дослідників і інфекціоністів з Китаю, разом з ученими з Сінгапуру і Канади.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.