Байден може стати останнім президентом, який вважав безпеку Європи важливою для США — ЗМІ
Джерело: Bloomberg
Європа може стикнутися з новими викликами у сфері безпеки, якщо США зменшать свою роль у НАТО та підтримку України, що ймовірно змінить характер трансатлантичних відносин. Президент Джо Байден може стати останнім президентом США, який вважає безпеку Європи життєво важливим інтересом для своєї країни, пише Bloomberg.
На думку експертів, стратегічна увага Вашингтона дедалі більше зміщується до протистояння з Китаєм. Це питання, вірогідно, домінуватиме у зовнішній політиці США в найближчі десятиліття.
Занепокоєння щодо послаблення американської підтримки на тлі поточних політичних змін в США висловлюють і європейські уряди. На їхню думку, зниження оборонних витрат і залежність від американської військової присутності унеможливлюють повноцінну самостійну оборону Європи перед можливими загрозами, як от російська агресія в Україні.
Деякі європейські лідери наголошують на необхідності збільшення фінансування національної оборони та підтримки України в умовах можливих скорочень американської допомоги.
За даними 2024 року, сукупний оборонний бюджет Європейського Союзу становить 326 мільярдів доларів. Сума дорівнює приблизно третині американських оборонних витрат, які забезпечують дві третини бюджету НАТО. Хоча зобов’язання збільшити частку витрат на оборонне обладнання до 35% були прийняті ще у 2017 році, наразі досягнуто лише половини від цієї цифри.
Очільниця Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн, яку на сьогодні вважають однією з найвпливовіших політичних фігур ЄС, активно закликає до створення потужнішого “Європейського оборонного союзу”. Вона наголошує на важливості інтеграції оборонної промисловості, що дозволило б Європі краще протистояти зовнішнім загрозам, навіть якщо США скоротять свою участь.
- Переможець виборів президент США Дональд Трамп зустрінеться з президентом США Джо Байденом у Білому домі в середу, 13 листопада, оголосив Білий дім у суботу.
- Переможець виборів президент США Дональд Трамп офіційно вступить на посаду лише у січні 2025 року, однак він вже зараз почав формувати свою зовнішню політику щодо України та Ізраїля.
- У Пентагоні проводяться неофіційні обговорення щодо можливих дій Міністерства оборони, якщо Дональд Трамп віддасть “суперечливі” накази. Зокрема, йдеться про розгортання військ всередині США та звільнення великої кількості аполітичних співробітників.
Президент Польщі Анджей Дуда навмисно не з’явився на груповому фото з іншими лідерами під час кліматичного саміту в Баку. Глава держави не захотів фотографуватися з білоруським лідером Олександром Лукашенком.
Заступник голови МЗС Леонід Тимченко повідомив, що в Україні станом на 12 листопада офіційно зареєстровані 53 868 осіб, котрі вважаються зниклими безвісти за особливих обставин.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 12 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 156 бойових зіткнень.
Російський президент Володимир Путін відмовився відвідувати саміт G20 у Бразилії 18-19 листопада, заявив російський посол Марат Бєрдиєв.
12 листопада міністр фінансів Сергій Марченко та глава зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо підписали Рамкову угоду щодо проєктів, котрі фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду. У межах угоди на 2025 рік заплановане надання кредитів на суму до 50 млн євро.