BBC назвав імена жінок, які шпигували за журналістом Христо Грозєвим на користь РФ
Джерело: BBC
BBC ідентифікував двох жінок, які шпигували на користь Росії за керівником проєкту Bellingcat Христо Грозєвим і головним редактором The Insider Романом Доброхотовим.
Дві жінки з Болгарії, Цветеліна Генчева та Цвітанка Дончева, брали участь в операціях стеження за журналістами. Попри активну участь у шпигунстві, жодна з них не була затримана або визнана винною у злочинах на момент публікації розслідування.
Цветеліна Генчева живе в столиці Болгарії Софії. Користуючись з своєї посади в авіакомпанії, вона використовувала свою позицію для збору інформації про перельоти людей, що становили інтерес для російських спецслужб. Вона брала участь у стеженні за журналістами, зокрема Романом Доброхотовим та Христо Грозєвим. Генчева використовувала програмне забезпечення для авіакомпаній, щоб отримувати інформацію про перельоти, і була частиною чат-групи з іншими засудженими за шпигунство.

Джерело: Цветеліна Генчева / Facebook
Цвітанка Дончева, з іншого боку, допомагала в стеженні за журналістом Христо Грозєвим в Австрії. Вона займала квартиру навпроти його будинку та спостерігала за ним за допомогою камери, роблячи знімки його житла. Крім того, Дончева була причетна до проведення антиукраїнської пропагандистської кампанії, включаючи розклеювання наклейок на радянському військовому меморіалі у Відні, щоб виставити прихильників України як неонацистів. Вона також стежила за австрійською журналісткою Анною Тальхаммер, яка розслідувала російське шпигунство.

Джерело: Цвітанка Дончева / Facebook
Дончеву арештувала австрійська поліція в грудні і підозрювалася в шпигунстві на шкоду Австрії. Однак її звільнили, бо буцімто немає “жодного ризику” втечі Дончевої, оскільки вона “соціально інтегрована” в країні і піклується про свою матір, і що ризик подальших злочинів не є особливо високим, враховуючи ув’язнення у Великій Британії інших причетних до справи осіб.
Обидві жінки діяли у складі російської шпигунської мережі, яку очолював Ян Марсалек, австрійський бізнесмен, що став агентом російської розвідки. Мережа активно стежила за журналістами, які досліджували російське шпигунство, а також за політиками та іншими особами, яких вважали ворогами режиму. Всього шість болгар засудили у Великій Британії за шпигунство на користь Росії.
- Суд присяжних у Великій Британії визнав винними трьох громадян Болгарії у шпигунстві на користь Росії.
- Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.