Близько 40 глав держав візьмуть участь у Глобальному саміті миру у Швейцарії

Джерело: Bild

Згідно з даними уряду Швейцарії, близько 40 лідерів країн вже зареєструвалися для участі у Саміті миру щодо України, який має відбутися у Швейцарії найближчими вихідними.

Також представники ООН та інших міжнародних організацій планують взяти участь у конференції. Загалом очікується 90 делегацій.

Президентка Швейцарії Віола Амерд висловила задоволення кількістю учасників мирного саміту. Міністр закордонних справ країни Іньяціо Кассіс наголосив, що “ми нарешті насмілюємося говорити про мир”.

Перед самітом, 11 червня, у Берліні розпочнеться конференція, присвячена відновленню зруйнованої росіянами української інфраструктури. Крім того, на ній обговорюватиметься питання надання екстреної допомоги у розпал війни.

Передбачається, що у конференції візьме участь близько двох тисяч осіб. Це представники урядів, міжнародних організацій та бізнесу. Окрім канцлера ФРН Олафа Шольца, очікується також участь президента України Володимира Зеленського.

2 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що участь у саміті вже підтвердили 106 країн світу. Делегацію від Сполучених Штатів очолить віцепрезидентка Камала Гарріс та радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

3 червня у секретаріаті Організації Об’єднаних Націй також підтвердили участь організації у червневому Саміті миру у Швейцарії.

5 червня глава Франції Емманюель Макрон підтвердив участь у Глобальному саміті миру. У Єлисейському палаці зауважили, що окрім довгострокової військової підтримки України, Франція має намір надати країні “політичну та дипломатичну підтримку”.

7 травня президент Зеленський повідомив деталі підготовки до проведення Глобального саміту миру у Швейцарії. Він провів низку міжнародних переговорів – з лідерами Бельгії, Іспанії, Латвії та Фінляндії, особисто запросивши партнерів на Саміт та висловив вдячність за підтвердження участі.

11 жовтня 2022 року президент представив лідерам G7 Формулу миру для подолання російської агресії. Документ передбачає оборонну підтримку України, визнання та захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Окрім цього, формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

Формула миру містить десять пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

8 травня канцлер Німеччини Олаф Шольц запевнив президента України Володимира Зеленського у підтримці мирного саміту, запланованого на червень у Швейцарії, і підтвердив свою участь.

14 травня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, котрий зокрема підтвердив свою участь у Глобальному саміті миру, що відбудеться у Швейцарії.

15 травня представники Грузії, Ліхтенштейну та Малаві також підтвердили участь в українському саміті миру.

22 травня канцлер Австрії Карл Негаммер у розмові з президентом Володимиром Зеленським підтвердив свою участь у саміті миру, що відбудеться у Швейцарії.

Один з посадовців США підтвердив 26 травня, що Сполучені Штати братимуть участь у саміті. Водночас він відмовився повідомляти деталі.

6 квітня глава держави заявив, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії. Зокрема очікується присутність представників Індії, Бразилії, Південної Африки та Саудівської Аравії.

Зеленський додав, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії.

Раніше стало відомо, що китайська сторона розглядає участь в українському Саміті миру у Швейцарії та виступає “за сприяння мирним переговорам”.

Посол КНР у Швейцарії Ван Шіхтінг зазначив, що країна “уважно стежить за планами щодо переговорів”.

За словами Шіхтінга, усі сторони мають “працювати над припиненням війни”. Він також застеріг від “погіршення ситуації або навіть виходу з-під контролю”. Відповідаючи на запитання стосовно військової допомоги РФ, посол заявив, що “КНР не продає летальну зброю сторонам конфлікту”.

Нещодавно глава МЗС Китаю Ван І заявив, що Пекін пропонує провести міжнародну конференцію для врегулювання, як він назвав “кризи” в Україні.

Китайський міністр зазначив, що Китай підтримує скликання міжнародної мирної конференції, на яку погодяться і Україна, і Росія, в якій усі сторони братимуть участь на “рівних правах і матимуть можливість неупереджено та чесно обговорити всі мирні плани”.

Після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.

Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.

Вже 5 червня відбулися політичні консультації між Україною та КНР на рівні заступників міністрів закордонних справ.

Українську сторону на консультаціях представляв перший заступник міністра закордонних справ України Андрій Сибіга, китайську – заступник міністра закордонних справ КНР Сунь Вейдун.

Сторони обговорили актуальні питання двостороннього порядку денного, намітили спільні кроки щодо активізації контактів на найвищому і високому рівнях, посилення позитивної динаміки торговельно-економічної співпраці, а також подальшої взаємодії в межах міжнародних організацій.

Співрозмовники наголосили на важливості дотримання принципів Статуту ООН та міжнародного права. Як відзначено сторонами, взаємна повага до суверенітету і територіальної цілісності є фундаментом, на якому грунтуються двосторонні відносини України і Китаю.

Сибіга поінформував співрозмовника про ситуацію в Україні, а також підготовку до Глобального саміту миру у Швейцарії. Українська сторона висловила сподівання, що участь КНР у заході могла б стати гарною нагодою, щоб зробити практичний внесок у досягнення справедливого і довготривалого миру в Україні. А також наголосив, що єдиною основою для досягнення такого миру є Формула миру Президента Володимира Зеленського.

Зауважимо, глава МЗС Дмитро Кулеба припустив, що переговори України з РФ можуть розпочатися після Саміту миру.

Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.

Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW)  застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.

Довідка. Глобальний саміт миру – майбутня міжнародна зустріч на рівні лідерів країн, яку готує Україна та Швейцарія для проведення у червні 2024 року в Люцерні. Україна і Швейцарія почали підготовку до саміту на рівні лідерів країн з 16 січня.

  • Президент України Володимир Зеленський заявив, що якби президент США Джо Байден пропустив мирний саміт у Швейцарії, це було б схоже на овацію для президента Росії Володимира Путіна.
  • Угорщина візьме участь в українському Саміті миру, який пройде у Швейцарії 15-16 червня.
  • Таїланд отримав запрошення взяти участь у Глобальному саміті миру на підтримку України, котрий відбудеться 15-16 червня у Швейцарії.

Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.  

NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.

Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.

Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.

90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.