Близько 90% українських військовополонених пройшли через тортури – генпрокурор України
Джерело: Офіс генпрокурора
За останніми оцінками, близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуальнимо насильством або інші форми жорстокого поводження.
Про це розповів генеральний прокурор Андрій Костін під час зустрічі зі Спеціальною доповідачкою ООН з питань катувань, доктором Еліс Джил Едвардс. Під час зустрічі сторони обговорили посилення міжнародної співпраці заради припинення цих жахливих і незаконних практик.
“На всіх визволених територіях ми знаходимо свідчення цих жахіть. Лише в Херсонській області зафіксовано 11 катівень. У Харківській області розслідується майже 100 випадків катувань, у яких встановлено понад 700 постраждалих. Подібну картину ми бачимо і в інших деокупованих регіонах”, – зауважив Андрій Костін.
За його словами, наразі ідентифіковано 156 підозрюваних – військовослужбовців ЗС РФ та представників окупаційної влади, щодо 114 обвинувальні акти скеровано до суду, 35 засуджено за катування та жорстоке поводження як воєнні злочини.
“Агресор використовує тортури і як зброю війни, і як метод знищення української ідентичності в умовах окупації”, – наголосив генпрокурор.
Про один з таких випадків Андрій Костін розповів Спеціальній доповідачці ООН з питань катувань під час зустрічі.
32-річний власник кав’ярні з Херсона допомагав учасникам протестів проти російської окупації – давав випити води, умитися та надавав першу допомогу у своєму кафе. Чоловіка заарештували за сфабрикованими звинуваченнями. Знайдений у нього касовий апарат американського виробництва використали як “доказ” впливу США.
Російські окупанти практично безперервно катували його впродовж 17 днів. Погрожували також зґвалтувати його дружину та віддати малолітню дитину до дитячого будинку.
Відпустили затриманого лише після того, як родина заплатила 100 000 грн. Перед звільненням його змусили записати відео про те, що він передав гроші “на підтримку спеціальної військової операції”.
“На щастя, тепер він вільний. Проте, його історія є однією із тисяч подібних. Справа проти організаторів цієї катівні наразі розглядається в суді. Встановлено понад 160 осіб, які постраждали там від рук російських катів. Тисячі інших все ще залишаються в російському полоні”, – зазначив генпрокурор.
Він також наголосив, що світова спільнота має об’єднатися, щоб домогтися їхнього звільнення, зруйнувати російську машину тортур і забезпечити покарання кожного з її учасників.
- Співробітники СБУ задокументували злочини російського полковника Віктора Бедрика, який особисто закатував двох українців.
- Співробітники Служби безпеки України встановили особи ще п’ятьох воєнних злочинців РФ, причетних до масових убивств цивільного населення під час окупації Київщини. Загарбникам повідомлено про підозру.
Глава МЗС Андрій Сибіга під час візиту до Брюсселя 20 травня закликав країни “Групи семи” знизити цінову стелю на російську нафту до 30 доларів за барель.
Командир батальйону 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Андрій Підлісний розкритикував діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
20 травня у Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови №13301, в якому народні депутати пропонують звернутися до міжнародної спільноти з закликом визнати Північну Корею державою-агресоркою за її безпосередню участь у повномасштабній війні РФ проти України.
20 травня Рада Європейського Союзу запровадила нові санкції проти трьох російських військових структур, причетних до розробки й використання хімічної зброї на території України.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах ЗСУ мобільний вогнеметний ударний комплекс KRAMPUS українського виробництва, призначений для виконання штурмових та оборонних завдань. Комплекс витривалий та має канали управління, стійкі до РЕБ.