Болгарія визначила Росію головною загрозою у новій оборонній стратегії

Джерело: Novinite

10 березня уряд Болгарії ухвалив нову оборонну стратегію, в якій Росію визнали ключовою загрозою національній безпеці. Документ, затверджений урядом Росена Желязкова, відзначає погіршення безпекової ситуації в Європі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Згідно зі стратегією, агресивні дії Москви порушують міжнародне право, дестабілізують європейську безпекову систему та створюють загрозу для країн НАТО та ЄС. Болгарський уряд не виключає ризику порушення суверенітету та територіальної цілісності держав Альянсу.

Щобільше, документ також зазначає, що незалежно від розвитку війни в Україні, Росія прагнутиме військової рівноваги із Заходом, що збільшує ймовірність ядерної ескалації. Кремль продовжить конфронтацію з НАТО, сприймаючи політику США як загрозу власним стратегічним інтересам.

Окремий розділ присвячено впливу санкцій на економіку РФ. Уряд Болгарії прогнозує подальше послаблення російських позицій на європейських ринках через санкційний тиск і скорочення залежності ЄС від російських енергоресурсів. Це, на думку авторів стратегії, може призвести до внутрішньої нестабільності в Росії та посилення інформаційних і політичних атак Кремля на Європу.

Разом з тим, документ попереджає про ризики загострення заморожених конфліктів у Молдові та Грузії, які можуть стати наступними цілями російського впливу.

Щодо Західних Балкан, Болгарія відзначає небезпеку зростання націоналістичних і популістських настроїв, що може призвести до дестабілізації регіону.

  • У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.