Чи може кава компенсувати дефіцит сну: відповіли американські психологи

Джерело: Sciencealert.com

Психологиня Мічиганського університету Кімберді Фенн розповіла, чи може людина при недосипі результативно працювати і не відчувати себе погано, та яке відношення до цього має кава.

Як пояснили у виданні, під час дослідження Фенн намагалася знайти маніпуляції, які можуть запобігти негативним наслідкам відсутності сну.

“Ми знайшли просту відповідь: ніщо не здатне замінити сон”, – прокоментувала вона.

Під час дослідження, коли учасників, позбавлених сну, просили стежити за екраном комп’ютера і натискати кнопку кожного разу, коли вони бачать червону крапку, з’ясувалося, що у них є проблеми з увагою. Вони не помічають яскраво-червону крапку і не реагують впродовж півсекунди. Ці прогалини в увазі спричинені наростанням бажання поспати і частіше зустрічаються в ті моменти 24-годинного циркадного циклу, коли організм очікує на сон.

Разом з порушеннями уваги науковці також встановили, що позбавлення сну призводило до більшої кількості помилок у визначенні місця. Заміна місць – це складна здатність, яка передбачає виконання ряду кроків по порядку, не пропускаючи та не повторюючи жодного з них.

“Це як слідувати рецепту, щоб спекти торт по пам’яті. Ви б не хотіли забути додати яйця або випадково двічі додати сіль”, – зазначили вчені.

Водночас під час дослідження фахівці намагалися протестувати різні способи потенційно компенсувати нестачу сну. Вчені хотіли з’ясувати, чи допоможе кофеїн зберегти увагу і уникнути помилок при розстановці місць, зокрема після безсонної ночі.

Так, спеціалістам вдалося встановити, що кофеїн поліпшив здатність концентрувати увагу в учасників з дефіцитом сну настільки добре, що їх продуктивність була аналогічна людям, які спали всю ніч. Вживання кофеїну людьми, які спали всю ніч, також підвищило їх працездатність.

Примітно, що кофеїн допомагав підтримувати увагу всім, а не тільки тим, хто не спав. Однак дослідники також встановили, що кофеїн не скорочував число помилок визначення місця ні в групі, позбавленій сну, ні в групі, яка спала.

“Це означає, що якщо ви недосипаєте, кофеїн може допомогти вам не спати і грати в Candy Crush, але навряд чи допоможе вам скласти іспит з алгебри”, – пожартували вчені.

Антимонопольний комітет України (АМКУ) визнав такими, що вводять в оману, твердження про меншу шкоду від використання пристроїв “IQOS” та тютюновмісних виробів (стіків) для нагрівання порівняно з курінням сигарет, які поширювало ТОВ “Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн”.

В Канаді досі не конфіскували активи російського олігарха Романа Абрамовича, попри обіцянку, яку дали наприкінці 2022 року.

Трансляція церемонії інавгурації президента США Дональда Трампа залучила у понеділок понад 24 млн телеглядачів.

Генеральний штаб Сил оборони Естонії планує приймати на службу лише тих, хто володіє естонською мовою. Однак погане знання державної мови дасть людині відстрочку, але не звільнить її від обов’язку служити.

“Курська операція”, що стала неочікуваною для українського суспільства, виявилася ймовірно спланованою частиною стратегії військово-політичного командування…