День Державного Гімну України: історія та значення українського славня

Джерело: Букви

Щороку 10 березня Україна відзначає День Державного Гімну, присвячений одному з головних символів нашої державності поряд із прапором та гербом. Ця дата обрана невипадково: саме 10 березня 1865 року в місті Перемишль вперше прозвучала пісня “Ще не вмерла Україна” на музику Михайла Вербицького та слова Павла Чубинського.

Український славень закріплений у Конституції поряд з Державним Прапором та Гербом, як символ нашої держави.

У 1862 році Чубинський, натхненний патріотичними піснями сербських студентів, написав вірш “Ще не вмерла Україна”. Цей твір швидко набув популярності серед українців та привернув увагу композитора і священника Михайла Вербицького, котрий переклав слова на музику. Прем’єрне виконання відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі під час заходів, присвячених роковинам смерті Тараса Шевченка.

Перша публікація вірша у львівському журналі “Мета”/galinfo.com.ua

Після проголошення незалежності України у 1991 році пісню офіційно визнали державним гімном. 15 січня 1992 року Верховна Рада затвердила музику Вербицького як офіційну мелодію гімну, а 6 березня 2003 року ухвалила Закон “Про Державний гімн України”, затвердивши перший куплет і приспів твору Чубинського як офіційний текст.

Законом передбачили: Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського у такій редакції:

“Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду”.

Зауважимо, у законодавстві Державний Гімн отримав редакцію “Ще не вмерли України” – замість варіанту “не вмерла Україна”.

Цікаві факти про гімн України

  • Оригінальні рукописи тексту та музики гімну зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.
  • Перший запис гімну відбувся у жовтні 1910 року в Кельні (Німеччина) за участі видатного українського оперного співака Модеста Менцинського.
  • Пісня була національним гімном за часів Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Перший запис українського славня датується 1910 роком.

Особливої популярності гімн набув у часи революцій, спершу  Помаранчевої, а згодом – Революції Гідності.

Відзначення Дня Державного Гімну

У 2021 році Кабінет Міністрів України офіційно запровадив святкування Дня Державного Гімну щорічно 10 березня.

Сьогодні гімн України лунає на офіційних заходах, спортивних змаганнях та інших урочистостях, об’єднуючи українців у прагненні до свободи та незалежності.

Сьогодні у центрі Львова відзначили 160 річницю з дня першого публічного виконання Державного Гімну України. Перед міською Ратушею учасники заходу розгорнули прапор України. Як повідомили у пресслужбі мерії, його розмір був 12 на 17 метрів. Після цього усі разом заспівали гімн. У події взяли участь представники влади, військовослужбовці, представники громадських організацій та всі охочі містяни чи гості Львова, також долучилися курсанти Ліцею імені Героїв Крут.

Фракція “Європейська Солідарність” у Київраді заявляє про посилення тиску з боку центральної влади на опозиційних депутатів. Про це повідомив депутат Київської міської ради від “ЄС” Олександр Погребиський у дописі на своїй Facebook-сторінці та в коментарі Буквам.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 9 травня. Загалом, від початку доби вже зафіксовано 80 бойових зіткнень.

9 травня Велика Британія оголосила про підготовку наймасштабнішого пакета санкцій проти Росії, який торкнеться її тіньового флоту.

8 травня з димаря над Сикстинською капелою здійнявся білий дим. Це засвідчило, що нового понтифіка обрали на другий день конклаву.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 8 травня. Загалом, від початку доби відбулося 117 бойових зіткнень.