Деснянський райсуд Києва установив факт шлюбних відносин між двома чоловіками

Джерело: SUD.UA

У червні 2025 року Деснянський районний суд міста Києва встановив факт спільного проживання однією сім’єю двох чоловіків, громадян України, визнавши наявність фактичних шлюбних відносин між ними.

Один із партнерів із 2024 року перебуває на дипломатичній службі за кордоном у довгостроковому відрядженні та намагається домогтися дозволу на возз’єднання з партнером, який наразі перебуває в Україні.

Водночас у 2024 році Міністерство закордонних справ України відмовилося визнати цивільного партнера дипломатичного працівника членом його сім’ї й, відповідно, не надало йому дозвіл на супровід у довгостроковому відрядженні. Підставою стало чинне українське законодавство, яке визнає шлюб виключно як союз жінки та чоловіка.

У зв’язку з відмовою МЗС, чоловіки вирішили звернутися до суду з проханням визнати факт наявності між ними шлюбних відносин.

Вони повідомили, що проживають разом як цивільні партнери з 2013 року. У 2017 році провели символічну церемонію одруження, а у 2021-му офіційно уклали шлюб у США, про що мають відповідне свідоцтво американського зразка.

Процедура доведення факту спільного проживання однією сім’єю виявилася складною. У суді були заслухані свідки, які підтвердили, що пара вже багато років живе разом, веде спільне господарство, купує продукти й побутові речі, має спільне авто й фактично є повноцінною родиною.

Також в суді досліджувалися сімейні фото чоловіків, фото з церемонії їх одруження, квітки на авіарейси тощо.

Деснянський районний суд Києва зауважив, що хоча Сімейний кодекс України визначає шлюб як “сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану”, у законодавстві є важливі нюанси.

Зокрема, стаття 21 Конституції України гарантує, що “усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах”.

Крім того, у рішенні Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року у справі №5-рп/99 зазначено, що до членів сім’ї можуть належати особи, які постійно проживають разом і ведуть спільне господарство.

Отже, членами сім’ї можуть визнаватися не лише близькі родичі, а й інші особи, які не пов’язані прямими родинними зв’язками. Ключовою умовою є наявність фактичного спільного життя.

Оскільки чоловіки тривалий час проживають разом, що підтверджується відповідними документами, суд дійшов висновку про наявність між ними спільного побуту, характерного саме для сімейного життя.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що відмова держави визнавати фактичні шлюбні стосунки між особами однієї статі порушує їхнє право на повагу до приватного і сімейного життя, гарантоване статтею 8 Європейської конвенції з прав людини. Зокрема, це було відображено у рішеннях ЄСПЛ у справах Schalk and Kopf v. Austria (2010), Vallianatos and Others v. Greece (2013), Fedotova and Others v. Russia (2023) та “Маймулахін і Марків проти України” (2023).

“Правова позиція ЄСПЛ свідчить про те, що фактичні шлюбні відносини між особами однієї статі можуть бути визнані, якщо є докази спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність взаємних обов’язків і прав. Це дозволяє особам однієї статі отримати правовий захист своїх сімейних відносин. Зважаючи на викладене вище і те, що сім`я та сімейні відносини належать до найважливіших сфер правового регулювання, суд дійшов висновку, що вимоги заявника обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню”, – йдеться у рішенні Деснянського райсуду Києва.

Отже, суд визнав факт спільного проживання чоловіків однією сім’єю та підтвердив наявність між ними фактичних шлюбних відносин. Водночас це рішення може бути оскаржене в Київському апеляційному суді.

Міністерство закордонних справ проігнорувало перебіг цього судового процесу.

У рішенні суду не вказується ім’я заявника, однак зазначено, що з 2024 року він обіймає посаду першого секретаря Посольства України в Ізраїлі. Відомо, що на цю посаду призначений Зорян Кісь — відкритий гей, який має багаторічного партнера Тимура Левчука.

  • Одностатева пара закликала людей виходити на мирний протест проти ресторану у штаті Вашингтон, який відмовився обслуговувати їхнє весілля, посилаючись на релігійні християнські переконання власниці закладу.

Дослідження австралійських науковців підтвердило, що отрута медоносних бджіл здатна ефективно знищувати клітини раку молочних залоз менш ніж за 60 хвилин, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини.

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина оголосила про завершення своєї каденції на посаді, висловивши вдячність за можливість служити державі та наголосила, що курс України на членство в ЄС і НАТО вже визначений і є незворотним.

Влада польського міста Кельце висловила повну солідарність з Вінницею, засудивши російську дронову атаку у ніч на 16 липня. Удар, серед іншого, знищив заклад компанії Barlinek, штаб-квартира якої знаходиться в Кельцях.

Європол повідомив про знешкодження російського хакерського угруповання NoName057(16), яке причетне до кібератак по всій Європі. Внаслідок масштабної операції під кодовою назвою Eastwood вдалося вивести з ладу понад 100 серверів угруповання у різних країнах світу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 16 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 112 бойових зіткнень.