Дослідники виявили 17 факторів ризику інсульту, деменції і депресії, які можна контролювати
Джерело: Health
Дослідники визначили 17 змінних факторів, які можна контролювати, і які можуть впливати на ризик розвитку трьох основних захворювань головного мозку: інсульту, деменції та депресії у літньому віці.
У новому огляді, опублікованому в журналі BMJ Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry, вчені проаналізували наявні дослідження, які виявляли фактори ризику, пов’язані з інсультом, деменцією та депресією. В результаті вони виокремили 17 факторів, що піддаються модифікації, які є спільними для щонайменше двох з трьох захворювань.
Фактори ризику варіюються від вибору способу життя, такого як куріння та вживання алкоголю, до соціальних факторів, таких як стрес і взаємодія з іншими людьми. Але всі вони можуть бути зменшені за допомогою змін у поведінці або лікування.
“Це означає, що існують реальні можливості для профілактики”, – сказала в інтерв’ю Health авторка дослідження Санджула Сінгх.
Фактори, які можуть вплинути на здоров’я мозку
Проаналізувавши 59 різних метааналізів, Сінгх та її колеги виявили 17 факторів ризику для деменції, депресії у літньому віці та інсульту, які перетинаються між собою. Вони також оцінили значущість кожного фактора ризику, визначивши, як він впливає на якість життя та ймовірність передчасної смерті.
Вони визначили наступні 17 факторів ризику:
- Алкоголь
- Артеріальний тиск
- Індекс маси тіла
- Рівень цукру в крові
- Загальний холестерин
- Когнітивна активність у вільний час
- Симптоми депресії
- Дієта
- Втрата слуху
- Функція нирок
- Біль
- Фізична активність
- Мета в житті
- Сон
- Куріння
- Соціальна активність
- Стрес
Чому депресія, інсульт та деменція мають спільні фактори ризику?
Хоча депресія, інсульт та деменція належать до різних категорій захворювань — психічних, серцево-судинних і неврологічних відповідно — дослідники давно помітили їх взаємозв’язок.
Різні ділянки мозку відповідають за різні функції, такі як мислення, пам’ять, рухи, настрій і фізичні функції, наприклад, дихання та серцебиття. Якщо пошкоджена одна ділянка, можуть постраждати й інші, пояснює Дуглас Шарре, професор неврології та психіатрії в Медичному центрі Векснера при Університеті штату Огайо.
Це обумовлено нейронними мережами, які з’єднують різні частини мозку.
“Інсульт або деменція в одній ділянці мозку може також вплинути на ті мережі, які йдуть до ваших кореневих центрів. Це [залежить] від того, де знаходиться пошкодження, а також від зв’язків між ділянками нейронних ланцюгів і [ступеня] пошкодження при інсульті та деменції”, – сказав Дуглас Шарре.
Це частково пояснює, чому у людей часто розвивається депресія після інсульту або деменція, зазначає Шарре.
Оскільки ці три стани пов’язані між собою, цілком логічно, що вони мають спільні фактори ризику. Однак, як саме ці фактори впливають на здоров’я мозку, може варіюватися, каже Грегорі Купер, завідувач відділення неврології та директор Центру пам’яті в Norton Healthcare Neuroscience Institute.
“Наприклад, високий кров’яний тиск може вплинути на здоров’я судин, що може призвести до інсульту та/або більш поступового пошкодження окремих нейронів (клітин мозку), що може призвести до когнітивних порушень (деменції) та депресії”, – сказав Купер.
За словами Санджули Сінгх, фактори ризику, такі як куріння та високий рівень холестерину, можуть призвести до хвороби дрібних судин головного мозку, що включає пошкодження дрібних кровоносних судин мозку.
“Хвороба дрібних судин головного мозку може призвести до порушень у ділянках мозку, відповідальних за когнітивні функції, регуляцію настрою і руховий контроль, що потенційно збільшує ризик розвитку всіх трьох станів”, – зазначила вона.
Сінгх сподівається, що її дослідження допоможе змінити підхід до інсульту, деменції та депресії в кінці життя, дозволяючи громадськості та дослідникам побачити ці стани не як неминучі окремі захворювання, а як взаємопов’язані, з можливістю часткового запобігання.
Зниження ризику деменції, інсульту та депресії
17 модифікованих факторів ризику, виявлених Сінгх та її командою, охоплюють широкий спектр — від хронічних захворювань, таких як високий рівень холестерину, до більш суб’єктивних аспектів, таких як наявність сильної життєвої мети.
І вдосконалити кожен з цих факторів, ймовірно, неможливо. Сінгх радить розглядати їх як меню опцій і почати з вибору трьох найбільш важливих.
“Не обов’язково вирішувати всі проблеми одночасно, багато з них взаємопов’язані. Наприклад, підвищення активності може допомогти поліпшити сон або знизити кров’яний тиск. Головне – почати з чогось і знати, що прогрес в одній сфері часто може сприяти прогресу в інших”, – зазначила вона.
Якщо є один фактор ризику, який виділяється серед 17, то це високий кров’яний тиск. Це найсильніший і найстабільніший фактор ризику для інсульту, деменції та депресії в кінці життя, тому Сінгх рекомендує в першу чергу звернути увагу на його контроль.
“Це те, що ви не можете відчути, але ви можете виміряти, і це дуже важливий перший крок. Ми рекомендуємо дорослим регулярно перевіряти свій кров’яний тиск, починаючи з 20 років, і звертатися до лікаря, якщо він підвищений”, – розповіла Сінгх.
Навіть невелике зниження кров’яного тиску — за допомогою ліків, дієти, фізичної активності чи управління стресом — може мати значний вплив, зазначила вона.
Контроль рівня цукру в крові та високого рівня холестерину також є критично важливим.
“Навіть якщо у вас є генетичний фактор ризику діабету або високий рівень тригліцеридів чи холестерину, існують досить хороші ліки, щоб контролювати ці показники. Або ж ви можете внести зміни до свого раціону”, – сказав Дуглас Шарре.
Зменшення вживання алкоголю та відмова від куріння також відіграють важливу роль у зниженні ризику деменції та інсульту.
“Алкоголь також може викликати деменцію і руйнувати клітини мозку, особливо в ланцюгах пам’яті”, – зазначив Шарре.
Повідомляється, що регулярні візити до лікаря для профілактичних оглядів є важливою частиною контролю цих факторів ризику. Лікар може визначити, на яких з 17 факторів слід зосередитися насамперед, та призначити лікування для проблем, з якими ви не можете справитися самостійно, таких як втрата слуху чи високий рівень цукру в крові.
-
Американці в середньому споживають близько 17 чайних ложок доданого цукру на день — це значно перевищує рекомендовані норми. Надлишок цукру в раціоні може спричиняти проблеми зі здоров’ям, зокрема розвиток діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань, ожиріння та карієсу.
- Результати дослідження, опубліковані у журналі JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, виявили зв’язок між значним вживанням солодких напоїв та підвищеним ризиком раку ротової порожнини у жінок.
Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що гнів Сполучених Штатів має бути спрямований виключно на російського диктатора Володимира Путіна.
В українському Мінфіні розповіли, які варіанти вони запропонували інвесторам щодо реструктуризації державного боргу за ВВП-варантами.
Американський журнал People визнав акторку Демі Мур, яка у 62 роки переживає новий злет у кар’єрі, найкрасивішою жінкою світу.
Унаслідок російського масованого удару по Києву загинули брат і сестра, яким було 21 і 19 років. Вони виявилися дітьми Ярослава Козлова, лікаря Університетської клініки КНУ.
Правоохоронці ліквідували злочинну “вертикаль” у Київському слідчому ізоляторі, через діяльність якої загинув щонайменше один з ув’язнених.