Дослідження свідчать, що Місяць – на мільйони років старший, ніж вважалося раніше

Джерело: Sky News

Згідно з новим дослідженням, Місяць – на 40 мільйонів років старший, ніж вважали вчені раніше.

Дослідники проаналізували кристали, привезені астронавтами Аполлона між 1969 і 1972 роками, щоб точно визначити час утворення Місяця.

Під час місій “Аполлон” астронавти збирали каміння, гальку, пісок і пил з поверхні Місяця, і саме зразки місячного пилу з останньої місії екіпажу “Аполлона-17” використовувалися в дослідженні.

Вони містять кристали циркону, які утворилися мільярди років тому, і, на думку дослідників, вони є ключовим показником того, коли міг утворитися Місяць.

Вчені вважають, що Місяць міг виник з уламків, які утворилися в результаті різкого удару Землі планетарним тілом розміром приблизно з Марс, і енергія удару розплавила камінь, який згодом став поверхнею Місяця.

За словами професора Чиказького університету Філіпа Хека, кристали, які є “найдавнішими відомими твердими речовинами”, що утворилися після гігантського удару, дають підстави припускати, що Місяцю – щонайменше 4,46 мільярда років.

“Коли поверхню було розплавлено у ​​такий спосіб, кристали циркону не могли утворитися та вижити, тому будь-які кристали на поверхні Місяця повинні були утворитися після того, як цей океан місячної магми охолонув; інакше вони б були розплавлені, і їхні хімічні сигнатури було б стерто”, – сказав професор.

Оскільки кристали повинні були утворитися після охолодження океану магми, визначення їхнього віку виявить мінімально можливий вік Місяця.

Попередні дослідження припускали більш ранній вік Місяця, але це дослідження відзначає перше використання атомно-зондової томографії – аналізу структури на атомному рівні – місячного кристала.

За словами провідного автора дослідження д-рки Дженніки Грір, кристалічний зразок було заточено у наконечник за допомогою сфокусованого іонно-променевого мікроскопа, а потім для випаровування атомів із наконечника було використано УФ-лазери.

Багато атомів, знайдених усередині кристалів, зазнали радіоактивного розпаду – процесу, під час якого вони виділили б деякі протони та нейтрони.

Вчені встановили, скільки часу займає цей процес, і, дивлячись на співвідношення різних атомів урану та свинцю (так звані ізотопи), присутніх у зразку, вони можуть визначити, скільки йому років, що призводить до нового висновку про вік Місяця.

Висновки опубліковано в журналі Geochemical Perspectives Letters.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.