Експерти МАГАТЕ досі не отримали доступ до дахів реакторів ЗАЕС
Джерело: пресслужба МАГАТЕ
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії протягом тижня провели додаткові інспекції Запорізької атомної електростанції, не помітивши важкої військової техніки чи вибухівки, одначе ще досі не отримали доступу на дахи енергоблоків, поінформував генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі.
Після візитів на 1-й і 3-й енергоблоки раніше в липні експерти МАГАТЕ відвідали реакторну будівлю 2-го блоку 17 липня, а наступного дня – 4-го. У кожному випадку група перевіряла головну диспетчерську, реакторний зал, басейн відпрацьованого палива, аварійну диспетчерську, приміщення, де розташовані електрошафи систем безпеки, машинний зал.
Зауважується, що в машинних залах енергоблоків № 1, 2 та 4 експерти бачили вантажівки, проте “видимих слідів вибухових речовин чи мін не було”.
Групі ще не надано доступ до дахів реакторів і їх турбінних залів, включаючи блоки 3 і 4, які становлять особливий інтерес. Агентство продовжує закликати надати такий доступ.
Наступного тижня агентство направить дослідницьку місію до Києва та Харкова в межах діяльності з надання допомоги Україні в реалізації безпеки радіоактивних джерел, які зазвичай використовуються в широкому спектрі мирної діяльності, наприклад у лікарнях та промисловість.
Місія МАГАТЕ ISAMRAD оцінить ситуацію з радіаційною та ядерною безпекою щодо радіоактивних джерел в країні, а також визначить обладнання та інші вимоги. Це ще один важливий напрямок допомоги, яку надає МАГАТЕ на прохання України, – зазначив Гроссі.
- Через небажання працівників Запорізької атомної електростанції співпрацювати з окупантами росіянам доводиться привозити на станцію працівників “Росенергоатома”.
- За даними української розвідки, спецслужба окупантів стверджує, що наприкінці липня буде організовано “штурм” атомної станції, в якому начебто мають взяти участь “штурмові групи” і неназвані “добровольчі озброєні підрозділи України”.
- Наміри російських окупантів перевести енергоблок №4 ЗАЕС у режим “гарячого зупину” створить значні додаткові ризики для ядерної та радіаційної безпеки.
- Російські військові продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на території станції. Наразі на територію ЗАЕС доставляються міни та вибухові речовини.
Росії не вдалося увійти до членів виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї, до повноважень якої входить, зокрема вжиття заходів стосовно держав-порушниць.
29 листопада генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що з початку повномасштабної війни втрати російської армії перевищили 300 тисяч осіб.
Після почату повномасштабного вторгнення РФ на територію України фінська компанія HD-Parts експортувала в Росію запчастини для вантажних автомобілів на мільйони євро.
29 листопада голова МЗС ФРН Анналена Бербок наголосила, що союзники України з усього світу мають створити над цією країною “оборонний щит”, аби убезпечити від російських атак у зимовий період.
Російська армія продовжує втрачати вищий склад командирів на війні проти України. 28 листопада ліквідований заступник командира 14-го армійського корпусу РФ генерал-майор Володимир Завадський.