Експерти МАГАТЕ не змогли отримати доступ до всіх реакторних залів ЗАЕС
Джерело: пресслужба МАГАТЕ
3 січня глава МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив, що експерти агентства не отримали доступ для перевірки реакторних залів трьох енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС.
П’ять із шести реакторів ЗАЕС залишаються в режимі холодної зупинки, тоді як енергоблок №4 перебуває в режимі гарячої зупинки для виробництва пари та тепла, зокрема для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції.
Однак, зауважується, що експерти МАГАТЕ все ще не можуть отримати доступ до всіх частин майданчика, і протягом минулих двох тижнів їм не дозволяли отримати доступ до реакторних залів енергоблоків №1, 2 та 6. Наголошується, що це перший випадок, коли експертам не надали доступ до реакторного залу енергоблока, який перебував на холодній зупинці. Там знаходиться активна зона реактора і відпрацьоване паливо.
У пресслужбі акцентували, що команда й надалі запитуватиме цей доступ.
Крім того, протягом минулого тижня продовжується обмеження доступу до деяких частин турбінних залів ЗАЕС, зокрема до зон 3, 4 та 6 енергоблоків. Крім того, експерти все ще очікують на запланований раніше доступ до дахів реакторів, який не відбувся через “міркування безпеки”.
Також під час обстеження приміщень системи безпеки енергоблока №6 22 грудня експерти МАГАТЕ спостерігали відкладення борної кислоти на клапанах, помпі та на підлозі кількох приміщень захисної оболонки. Завод поінформував команду, що джерелом витоку є один із резервуарів для зберігання борної кислоти, і що, враховуючи невеликий обсяг витоку, його не планується негайно усунути, а в межах планового технічного обслуговування ураженої системи.
Однак, зауважується, що така подія потребує належної та своєчасної уваги, розслідування та відповіді з боку оператора, щоб запобігти подальшим та потенційно більш серйозним наслідкам для безпеки.
Як повідомлялося раніше, команда МАГАТЕ продовжує запитувати у станції графік технічного обслуговування на 2024 рік, який поки не надано.
- 5 грудня 2023 року відбулася чергова ротація персоналу постійної моніторингової місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій російськими військами Запорізькій АЕС.
- 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що представництво України в Раді керуючих МАГАТЕ може прискорити деокупацію Запорізької АЕС.
- Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна увійшла до складу Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на 2023–2025 роки.
- 19 листопада на Запорізькій АЕС стався витік борованої води з теплоносія першого контуру п’ятого енергоблока.
Західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.
5 травня адміністрація президента США Дональда Трампа розпочала програму добровільної самодепортації нелегальних іммігрантів. Мігранти, котрі проживають у США нелегально, зможуть отримати фінансову та організаційну допомогу для повернення на батьківщину.
5 травня усі 133 кардинали, котрі мають право голосу на конклаві з обрання нового Папи Римського, вже прибули до Риму. Таємне голосування розпочнеться у середу пообіді за зачиненими дверима Сікстинської капели. Право обирати нового понтифіка мають кардинали віком до 80 років.
Ввечері 3 травня поблизу ліцею №5 міста Житомира 12-річний хлопець вдарив ножем 11-річну дівчину. За словами правоохоронців, цьому передувала суперечка.
5 травня Міноборони Литви повідомило про масштабну оборонну ініціативу протягом наступного десятиліття. Країна має намір виділить 1,1 мільярда євро на посилення східного кордону з Росією та Білоруссю.