Експерти МАГАТЕ не змогли отримати доступ до всіх реакторних залів ЗАЕС

Джерело: пресслужба МАГАТЕ

3 січня глава МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив, що експерти агентства не отримали доступ для перевірки реакторних залів трьох енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

П’ять із шести реакторів ЗАЕС залишаються в режимі холодної зупинки, тоді як енергоблок №4 перебуває в режимі гарячої зупинки для виробництва пари та тепла, зокрема для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції.

Однак, зауважується, що експерти МАГАТЕ все ще не можуть отримати доступ до всіх частин майданчика, і протягом минулих двох тижнів їм не дозволяли отримати доступ до реакторних залів енергоблоків №1, 2 та 6. Наголошується, що це перший випадок, коли експертам не надали доступ до реакторного залу енергоблока, який перебував на холодній зупинці. Там знаходиться активна зона реактора і відпрацьоване паливо.

У пресслужбі акцентували, що команда й надалі запитуватиме цей доступ.

Крім того, протягом минулого тижня продовжується обмеження доступу до деяких частин турбінних залів ЗАЕС, зокрема до зон 3, 4 та 6 енергоблоків. Крім того, експерти все ще очікують на запланований раніше доступ до дахів реакторів, який не відбувся через “міркування безпеки”.

Також під час обстеження приміщень системи безпеки енергоблока №6 22 грудня експерти МАГАТЕ спостерігали відкладення борної кислоти на клапанах, помпі та на підлозі кількох приміщень захисної оболонки. Завод поінформував команду, що джерелом витоку є один із резервуарів для зберігання борної кислоти, і що, враховуючи невеликий обсяг витоку, його не планується негайно усунути, а в межах планового технічного обслуговування ураженої системи.

Однак, зауважується, що така подія потребує належної та своєчасної уваги, розслідування та відповіді з боку оператора, щоб запобігти подальшим та потенційно більш серйозним наслідкам для безпеки.

Як повідомлялося раніше, команда МАГАТЕ продовжує запитувати у станції графік технічного обслуговування на 2024 рік, який поки не надано.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.