Експорт української агропродукції «зерновим коридором» за тиждень скоротився на 45% – УКАБ
Джерело: пресслужба Українського клубу аграрного бізнесу
Протягом 49 тижня роботи “зернового коридору”, з 3 по 9 липня 2023 року, через морські порти Одеської області експортовано 151,8 тис. т агропромислової продукції, що на 45% менше, ніж за попередній тиждень.
Зазначається, що за цей період в українських морпортах було завантажено 4 судна – на два менше, ніж за попередній тиждень. Ці судна завантажено, але вони ще не пройшли необхідну інспекцію для продовження руху далі та очікують її.
Упродовж 49 тижня роботи “зернового коридору” найбільше експортовано: кукурудзи (частка у загальній структурі експорту – 59%), пшениці (26%) та макухи соняшникової (15%). Українську продукцію відправлено в країни: Азії (Китай та Туреччина), Африки (Туніс) та Європи (Франції).
В УКАБ наголошують, що з кінця червня не пройшло інспекцію жодне судно на вхід в українські морпорти. За попередньою домовленістю, дія поточної угоди закінчується 17 липня 2023 року, однак ще завчасно до цієї дати максимально гальмується робота “зернового коридору”.
Нині весь аграрний ринок – в очікуванні подальшої долі угоди, оскільки розпочалися жнива і питання експорту стає особливо актуальним.
Всього від початку роботи “зернового коридору”, з 1 серпня 2022 року по 9 липня 2023 року, Україна експортувала 32,8 млн т продукції АПК.
- На думку президента України Володимира Зеленського, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш має долучитися до забезпечення стабільної роботи “зернового коридору”.
- Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш запропонував президенту РФ Володимиру Путіну продовжити угоду, яка дозволить безпечний експорт зерна з України із заблокованих чорноморських портів в обмін на під’єднання дочірньої компанії російського “Россельхозбанк” до SWIFT, повідомили джерела Reuters.
- 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.
- Високопосадовці ООН у п’ятницю пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.