Естонія проситиме допомоги НАТО через глушення Росією GPS

Джерело: Bloomberg

Влада Естонії планує звернутися до Європейського союзу та НАТО через придушення Росією сигналів супутникової навігаційної системи GPS.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що обговорив “дуже небезпечну” проблему зі своїми колегами з Фінляндії, Латвії, Литви та Швеції.

Ця навмисна дія, яка руйнує наше життя, наражає життя людей на ризик, може розглядатися як гібридна атака, — заявив міністр.

Раніше влада Польщі та Швеції попередила пілотів і капітанів кораблів про проблеми з GPS у регіоні.

Напередодні найбільша авіакомпанія Фінляндії Finnair призупинила на місяць польоти до міста Тарту через проблеми із системою GPS. Минулого тижня два рейси були змушені повернутися до Гельсінкі через перешкоди на підльоті до Тарту.

У Північній Європі з 2022 року спостерігається сплеск втручання в глобальну систему навігації, у чому звинувачують Росію. Хоча глушіння протягом тривалого часу було незначною неприємністю для літаків і кораблів, нещодавні інциденти з літаками Finnair викликали тривогу.

Раніше міністри країн Балтії попередили, що дії Росії загрожують повітряною катастрофою у регіоні, оскільки країна продовжує глушити GPS. Зокрема перешкоди навігаційному сигналу нещодавно змусили два фінські рейси розвернутися на півдорозі.

Міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви попередили про зростання загрози авіаційних катастроф через посилення придушення Росією роботи супутникової навігаційної системи GPS у районі Балтійського моря.

25 квітня два рейси Finnair з Гельсінкі в естонське місто Тарту були змушені через перешкоди GPS розвернутися та повернутися до Фінляндії, оскільки не змогли безпечно дістатися до запланованого пункту призначення.

Зауважимо, на початку квітня у міністерстві оборони Німеччини заявили, що Росія, ймовірно, стоїть за серією збоїв, які впливають на GPS-навігацію в Балтійському регіоні, вказавши на Калінінградський ексклав як джерело проблеми.

Також у березні Росія заглушила сигнал системи глобального позиціювання (GPS) офіційного літака міністра оборони Великої Британії Гранта Шаппса під час його польоту до Польщі.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 10 січня. З початку доби відбулося 198 бойових зіткнень.

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) створила департамент документування міжнародних злочинів, який фіксує випадки насильницьких зникнень, катувань і інших злочинів Росії проти українців. Зафіксовано 1887 викрадених осіб, але ця цифра постійно змінюється.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.