Естонія збільшить оборонні витрати до 5% ВВП

Джерело: Postimees

Уряд Естонії 18 березня представив план збільшення оборонних інвестицій країни. Згідно з новими пропозиціями, з наступного року оборонні витрати Естонії становитимуть не менше 5% від ВВП країни.

План про збільшення оборонних інвестицій спільно оприлюднили прем’єр-міністр Крістен Міхал, міністерка освіти і науки Крістіна Каллас та міністр оборони Ханно Певкур.

Це рішення стало наслідком рекомендацій голови Сил оборони, з метою зробити агресію проти Естонії неможливою. Завдяки додатковим інвестиціям в обороноздатність, державний оборонний бюджет у найближчі роки перевищить 5% ВВП.

Прем’єр-міністр Крістен Міхал акцентував, що стратегічні цілі Росії залишаються незмінними, щобільше, агресія з боку східного сусіда продовжує загрожувати не лише Естонії, а й усім країнам Європи та НАТО. Він додав, що для надійного захисту країни необхідно швидко адаптуватися до все більш небезпечної ситуації у сфері безпеки та різко збільшити державні оборонні витрати.

Міністр оборони Ханно Певкур охарактеризував це рішення як історичне для країни. Він зазначив, що перехід від 3% до 5% ВВП у державному оборонному бюджеті є важливим кроком для реалізації безпеки Естонії.

Принципове рішення уряду підвищити оборонні витрати ґрунтується на військових рекомендаціях і відображає завдання програми оборонних інвестицій KILP. Ця програма включає розвиток озброєнь, модернізацію систем ППО, удосконалення засобів ведення бою, а також враховує досвід російсько-української війни, включаючи використання дронів і електронну війну.

Додамо, у 2025 році 23 із 31 країн НАТО планують витратити на оборону щонайменше 2% свого ВВП. У 2014 році таких держав-членів було лише три. У The Telegraph пояснюють, що Україна спонукала багато країн НАТО вперше збільшити видатки на оборону до 2% від свого ВВП. Уперше з початку 1990-х років Альянсу вдалося витратити на оборону цілих 2% ВВП.

Серед країн, котрі не досягли позначки 2%, згадано Італію, Іспанію та Канаду. Проте, й вони витрачають на оборону більше, ніж минулого року. Тоді як США цього року витрачають на оборону 3,38% – менше, ніж торік.

Водночас країни, розташовані найближче до РФ, зазвичай, витрачають найбільше на оборону.

Так, Естонія витрачає у відсотковому відношенні до ВВП навіть більше, ніж США – 3,43%, своєю чергою, Польща, яка була дуже войовничо налаштована щодо російської загрози, витрачає 4,12%, що вище за 3,9% попереднього року. Витрати Великої Британії зросли з 2,07% ВВП у 2023 році до 2,33% торік. Також міністр оборони Великої Британії Джон Гілі закликав членів НАТО перевищити цільовий показник Альянсу щодо виділення 2% ВВП на військові витрати.

Окрім того, Міністерство оборони Чехії повідомило, що уряд країни офіційно виконав свою обіцянку витрачати 2% ВВП на оборону, відповідно до мінімальних вимог НАТО.

Разом з тим, раніше Reuters інформувало, що НАТО не підтримає заклики Дональда Трампа про збільшення витрат на оборону серед країн-членів альянсу.

Один із засуджених за вбивство бахмутського активіста Артема Мирошниченка самовільно залишив військову частину, до якої його направили після умовно-дострокового звільнення з місць позбавлення волі внаслідок підписання контракту із ЗСУ, повідомив брат загиблого, Сергій Мирошниченко.

Адміністрація Дональда Трампа не пропонує “розумних ідей” для завершення війни проти України через сформований “антиросійський настрій” на Заході, заявив помічник глави Росії Юрій Ушаков.

20 квітня президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що Україна та РФ вже наступного тижня “укладуть угоду”. 

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 квітня. Так, з початку доби відбулося 86 бойових зіткнень. Ворог застосував 704 дрони-камікадзе та здійснив 1519 обстрілів населених пунктів та позицій наших військ.

20 квітня Державний департамент США заявив, що вітатиме продовження одноденного “Великоднього припинення вогню”, оголошеного главою Росії Володимиром Путіним.