ФБР за запитами СБУ давало вказівки соцмережам щодо видалення облікових записів, які нібито «поширювали російську пропаганду»
Джерело: “Цензор.НЕТ”, посилаючись на звіт Комітету з питань правосуддя та Спеціального підкомітету з питань озброєння федерального уряду
Уряд США розслідує скандал щодо фактів цензури і видалення сторінок у соцмережах Facebook, Instagram, YouTube і Twitter, яке відбувалося за запитами Служби безпеки України до Федерального бюро розслідувань.
Як зазначається в документі, співробітники ФБР та СБУ співпрацювали з метою цензури висловлювань користувачів в Інтернет. Відтак, спираючись на запити СБУ, американське ФБР давало вказівки соцмережам щодо видалення облікових записів.
СБУ передавало в ФБР списки тисяч сторінок, які нібито поширювали російську пропаганду і фейки, а також просували ідеї “роз’єднання політичних сил та українського суспільства в цілому”. Однак до цього списку увійшли офіційні сторінки Держдепу США та інших користувачів, які навпаки публічно виступали проти російської агресії.
Події, розглядом яких займається уряд США, припадають на кінець лютого – травень 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України.
Зі звіту випливає, що ФБР продовжувало брати участь у цензурних заходах СБУ на американських платформах соціальних мереж навіть після того, як представник Twitter Йоел Рот попередив Федеральне бюро розслідувань про американські облікові записи у списках СБУ. При цьому запити надходили щонайменше до 11 травня 2022 року.
Так, відомо, що 11 травня агент Кобзанець передав “кілька запитів з України з переліком акаунтів, які підозрюються у поширенні дезінформації” до Meta. Серед цих запитів знаходився лист, адресантом якого була СБУ, з переліком різних груп у Facebook, які нібито пропагували “роз’єднання політичних сил та українського суспільства в цілому”.
“Залежність ФБР від інформації та суджень СБУ викликає особливе занепокоєння через міцний та глибоко вкорінений російський вплив в СБУ. У липні 2022 року президент Зеленський звільнив голову СБУ – через кілька місяців після того, як ФБР виконало запити СБУ щодо цензури – через російське проникнення в СБУ”, – йдеться в документі.
Звідси виходить, що ФБР і СБУ неодноразово вимагали видалити або призупинити роботу справжніх сторінок, які поширювали проукраїнську позицію, а також опозиційних до президента Росії Володимира Путіна облікових записів.
При цьому ФБР на запит СБУ позначило для соціальних мереж автентичні сторінки американців, у тому числі верифікований обліковий запис Державного департаменту США та сторінки американських журналістів.
“Найбільш зухвалий запит СБУ надійшов через день після того, як 1 березня агент Кобзанець надіслав до Meta дві великі таблиці. 2 березня агент Кобзанець надіслав до Meta електронного листа з темою “додаткові сторінки, отримані від СБУ, які, як вважають, причетні до дезінформації”, – мовиться у звіті.
Також зазначено, що в додатку до цього листа СБУ звинуватила наданий список облікових записів в Instagram у “поширенні контенту, який пропагує війну, неправдиво відображає події в Україні, виправдовує російські воєнні злочини в Україні всупереч міжнародному праву”.
Встановлено, що до цього списку потрапив обліковий запис @usaporusski, який є офіційною, перевіреною, російськомовною сторінкою Державного департаменту США.
“Ані ФБР, ані СБУ не надали пояснень щодо того, яким чином обліковий запис Державного департаменту США був “залучений до дезінформації”, – йдеться в документі.
Спираючись на інформацію з відкритих джерел, Комітет США підсумував, що співпраця ФБР з СБУ продовжується.
25 квітня 2023 року агент Кобзанець виступив на панельній дискусії в Сан-Франциско разом із співробітником СБУ Іллею Вітюком, в аудиторії якої був присутній агент Чан. Під час дискусії Вітюк назвав ФБР “головним партнером” СБУ.
У зв’язку з цим “Європейська Солідарність” наполягає заслухати в парламенті голову СБУ Малюка щодо втручання в роботу соцмереж і блокування акаунтів критичних до влади користувачів. Відповідну вимогу озвучила співголова фракції Ірина Геращенко.
“Цей скандал поки що “не помітили” марафон і інші пригодовані Банковою медіа. Але його не вдасться замовчати, бо історія надто серйозна. Першими про те, що СБУ підставили своїх колег із ФБР і під приводом війни з РФ спробували ввести політичну цензуру в інтернет, повідомили CNN. Як виявилося, українська влада настільки захопилася повною зачисткою інформаційного поля, що вирішила зачистити й соцмережі від критики”, – зазначила вона.
Варто зауважити, що 5 березня 2022 року були видалені сторінки блогера Дмитра Чекалкіна.
“Вже 5 березня були заблоковані, а з часом і повністю видалені мої публічні сторінки в Facebook та Instagram загальною кількістю підписників близько 700 тисяч користувачів. Протягом минулого року були заблоковані також інші акаунти критиків влади, які однак є антиросійськими і завжди займали виразну проукраїнську позицію. Зокрема була видалена група “За Україну, за Порошенка”, яка мала також до 50 000 підписників. Значна кількість тих, хто критикував українську владу за корупцію, зазнали обмежень нібито за порушення правил і потім “тіньового бану”, коли місяцями їхні повідомлення Фейсбук не показував у стрічці новин”, – прокоментував Чекалкін.
Своєю чергою, нардеп Олексій Гончаренко також висловився з приводу цієї ситуації, заявивши, що “на початку вторгнення українська влада цілеспрямовано нищила все, що не вписувалось в “єдиний марафон”.
“Памʼятаєте, як відключили Прямий, Пʼятий та Еспресо? Де не було банів, там занижувались перегляди. В тих, хто “розпалює внутрішньо політичну ворожнечу”. Класика. Американців просто підставили. У них із свободою слова – все серйозно. Виявилось, за кошти їх платників податків українська влада порішала питання з опозицією? Оце так пояснити? Блокували YouTube та Instagram тим, хто проти Росії? За що – за те, що ви теж проти Росії, але трохи інакше?”, – обурився він.
- Західні ЗМІ повідомляли про нібито випадки розкрадання західної зброї, однак інспекція Сполучених Штатів, що стежить за лінією матеріально-технічної допомоги, засвідчила відсутність претензій американської сторони до обліку Україною озброєння та військової техніки.
У 2024 році Росія зіткнулася з рекордним за останні 13 років стрибком роздрібних цін на бензин через серію атак українських дронів на нафтопереробні заводи. Це призвело до скорочення виробництва пального більш ніж на 10% у першій половині року.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що у Запорізькій області будівництво фортифікацій завершено.
Генеральна прокуратура Словаччини за ініціативою активістів розгляне зустріч прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з російським президентом Володимиром Путіним.
Кабінет міністрів розширив перелік українців, які можуть отримати бронювання від мобілізації. До нього додали священників.
На Херсонщині окупанти тричі атакували будинок у селі Саблуківка за допомогою безпілотників. Місцеві жителі не постраждали.