Фонд актора Джорджа Клуні добиватиметься арешту російських пропагандистів

Джерело: директорка з юридичних питань проекту Docket “Фонду Клуні за справедливість” Анна Нейстат в інтерв’ю “Голосу Америки”

Фонд американського актора Джорджа Клуні проситиме видати ордери на арешт російських пропагандистів, які працюють у Європі.

“Ми зосереджені на притягненні до відповідальності найбільш очевидних російських пропагандистів, найпомітніших з них, але я свідомо не називатиму їхніх імен, тому що ми просимо прокурорів виписувати закриті ордери на арешт”, – зазначила вона.

За словами Нейстат, на відміну від російських військових та їхніх командирів багато пропагандистів люблять подорожувати Європою, мають посвідки на проживання, родичів та власність у різних країнах і можуть бути затримані на підставі ордера у країнах – членах Європолу.

“Тобто в будь-якій європейській країні, за ідеєю, вони можуть бути заарештовані та екстрадовані до країни, яка розслідує проти них кримінальну справу відповідно до тієї ж універсальної юрисдикції”, – пояснила юристка.

Вона зауважила, що проєкт Docket займається збиранням доказів “військових злочинів та геноциду”, потім передає цю інформацію до прокуратури європейських країн та Міжнародного кримінального суду (МКС). Проєкт працює в Україні, Іраку та Венесуелі.

“При цьому більш практичний шлях – це висунення звинувачення у пропаганді війни. Це склад злочину, який все ще є у кримінальних кодексах кількох європейських країн. Конструкція статей там досить цікава, але при цьому сам злочин є дуже простим, простіше, ніж підбурювання геноциду: це буквально пропаганда війни”, – уточнила Нейстат.

Додала, що стаття про “пропаганду війни” є у кримінальних кодексах Польщі, Молдови, Словаччини та ще кількох країн. Проте її ніколи не застосовували. Нейстат зазначила, що ще не подавала заяви до компетентних органів щодо російських пропагандистів.

Довідка. “Фонд Клуні за справедливість” заснований у 2016 році голлівудським актором Джорджем Клуні та його дружиною-юристкою Амаль Клуні. Мета організації – боротьба за дотримання прав людини. Фонд працює у більш ніж 40 країнах.

15 січня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав у період дії воєнного стану (реєстр. №12378).

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що якби Київ запросив розміщення військ деяких західних країн, включно з Литвою, в Україні, це питання обговорювалося б із союзниками, і литовський прапор там був би присутній.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після зустрічі з Володимиром Зеленським запевнив у гарантіях безпеки для України.

Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Північноатлантичному альянсі.

15 січня в Україну вдалося повернути з російського полону 25 військових та цивільних, зокрема захисників Маріуполя й “Азовсталі”, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.