G7 та ЄС шукають способи посилення тиску на банки, які допомагають РФ ухилятись від санкцій
Джерело: Bloomberg
Країни Великої сімки та Європейський Союз вивчають способи натиснути на банки, які допомагають Росії уникати санкцій.
Дехто з союзників пропонує діяти щодо кредиторів третіх країн які використовують систему обміну фінансовими повідомленнями, схожу на SWIFT Банку Росії, щоб обійти торговельні обмеження.
Обговорення відбуваються напередодні зустрічі лідерів G7 в Італії, де глави урядів мають намір узгодити набір заходів для кращого виконання санкцій, накладених на Росію за її війну проти України.
G7 давно поставила своїм пріоритетом зупинити Росію в отриманні ключових технологій, які використовуються у зброї або необхідні для її виробництва.
Проте Кремлю вдалося обійти багато з цих обмежень, імпортуючи заборонені товари через треті країни, такі як Китай, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати та країни Центральної Азії, часто через мережі посередників у багатьох юрисдикціях.
Нещодавно західні посадовці зосередилися на банках, які нібито сприяли деяким із цих транзакцій, попереджаючи їх про нові штрафи. За словами деяких джерел, це спонукало кількох кредиторів посилити обмеження та призвело до очевидного падіння російського імпорту.
США та їхні союзники “відкриті для застосування санкцій” до будь-якої компанії чи фізичної особи, які допомагають Росії отримати доступ до компонентів, які можуть бути використані для зброї, заявив у середу Bloomberg Television заступник міністра фінансів США Воллі Адейемо.
У межах нового пакету санкцій Європейська комісія запропонувала ввести обмеження для кредиторів, які використовують систему російського центрального банку для передачі фінансових повідомлень, відому як SPFS, для обходу санкцій. Як і SWIFT, він діє як безпечна мережа обміну повідомленнями для полегшення міжбанківських платежів.
Використання системи зросло майже втричі минулого року порівняно з 2022 роком. Зараз її використовують понад 150 іноземних банків у приблизно 20 країнах, серед яких Китай, Білорусь, Вірменія, Таджикистан і Казахстан.
ЄС прагне погодити пакет перед самітом G7, але кілька держав-членів ЄС відмовилися від повної заборони SPFS через побоювання, що такий крок може вплинути на законні транзакції та зашкодити відносинам з третіми країнами.
Інші обговорювані заходи включають пропозиції щодо включення до списку банків третіх країн, які допомагають Росії уникати санкцій, посилення юридичних вимог до компаній щодо покращення перевірок їхніх дочірніх компаній і ланцюгів постачання, а також призначення більшої кількості фізичних та юридичних осіб у третіх країнах.
Джерела попередили, що конкретні обмеження, які можуть виникнути в результаті саміту G7, все ще змінюються, і кожен із союзників може вжити різних заходів.
Однак переговори свідчать про зростання уваги G7 на фінансовий сектор, який допомагає Росії уникати запроваджених санкцій.
Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році кілька великих російських банків були відключені від SWIFT, міжнародної платіжної системи, яка використовується фінансовими установами в усьому світі для передачі інструкцій, що дозволяють здійснювати десятки мільйонів міжбанківських транзакцій щодня.
Заборона спонукала РФ спрямувати бізнес на SPFS, який був створений у 2014 році після окупації Криму.
США та їхні союзники також посилили попередження фінансовому сектору щодо посилення дотримання санкцій і припинення будь-яких спроб ухилення від сплати податків, інакше їм загрожує покарання.
Крім того, лідери G7 у червні сподіваються досягти політичної згоди щодо того, як використовувати прибутки, отримані від заморожених російських суверенних активів, для допомоги Україні.
- Заступник міністра фінансів США Воллі Адейемо відвідав Київ для переговорів з міністром фінансів України Сергієм Марченком та іншими урядовцями щодо майбутніх планів посилення санкцій проти Росії.
Політична асамблея Європейської народної партії одноголосно ухвалила Резолюцію на підтримку України, яку вніс п’ятий Президент України та лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко.
56-річна киянка отримала вирок за вбивство кота.
Сухопутна частина ворожого угруповання, що бере участь у бойових діях проти України, становить майже 580 тисяч російських військових.
Суд виніс вирок закарпатському депутату, який торік у грудні підірвав гранати у залі сільради. Він проведе за ґратами решту життя.
На так звану “тисячу Зеленського” для всіх українців цього року витратять 5 мільярдів гривень. У 2025 році на програму планують виділити 10 мільярдів гривень.