Гарантій, наданих бійцям під час виходу з «Азовсталі», не дотримано – звернення «Редіса»

Джерело: Денис Прокопенко/Фейсбук

Командир 12 бригади НГУ спеціального призначення “Азов”, командир захисників “Азовсталі” Денис Прокопенко на псевдо “Редіс” попередив: якщо найближчим часом не повернути українських військовополонених, то обмінювати скоро не буде кого.

“Редіс” зробив заяву у другі роковини російського теракту в Оленівці – масового вбивства українських захисників “Азовсталі”.

Жоден із тих, хто давав бійцям Маріупольського гарнізону гарантії під час виходу з території “Азовсталі”, не виконав своїх обіцянок. Збереження життя кожного військовослужбовця гарнізону, незастосування тортур та якнайшвидші обміни – ось першочергові домовленості, які ООН, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, російська сторона та військово-політичне керівництво України гарантувало нам у травні 2022 року, – наголосив він.

Він акцентував, що росіяни із властивим їм віроломством “наплювали на всі ці пункти”. Нагадав, що апогеєм порушення законів та звичаїв ведення війни стала страта 53-х беззбройних азовців в Оленівці. Український військовий додав, що сучасна історія не знає подібних прикладів нелюдської жорстокості щодо військовополонених.

Оборонець зауважив, що йому не дає спокою лише одне питання: “чи доклали інші гаранти збереження життів особового складу Маріупольського гарнізону усіх зусиль, пропрацювали усі можливі варіанти та задіяли необхідні важелі впливу на росіян, аби обіцяні через 3-4 місяці після виходу з “Азовсталі” обміни стались?”.

Він запитав, чи виконують свою роботу ті, хто добровільно взяв на себе ці обов’язки, й ті, на кого їх покладено законом.

Важко передати словами, що таке один день в російському полоні. Часу немає. Постійні катування, голод, показова страта в Оленівці, незаконні судилища та довічні ув’язнення. Скоро вам нікого буде обмінювати, – попередив командир.

Зауважимо, 26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.

Голова ММПЛУ Даніель Белль повідомила, що кожен з раніше опитаних українських військовополонених розповідав, як російські військовослужбовці та посадовці катували їх у неволі, застосовуючи неодноразові побиття, електрошок, погрози розстрілу, тривалі стресові пози та імітацію розстрілу. Більшість із них зазнали сексуального насильства.

Більшість колишніх військовополонених також розповідали про страждання від того, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми родинами, та що вони були позбавлені належного харчування й медичної допомоги.

Окрім цього, ММПЛУ зафіксувала достовірні повідомлення про страту щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках у період з грудня 2023 року по лютий 2024 року, що значно більше, ніж за будь-який попередній період.

Читайте також: Щодня били, бо не хотів розмовляти російською: історія загиблого військовополоненого

29 травня уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москальова звинуватила Україну в “надуманих вимогах” під час процесу узгодження обміну полоненими. Москальова заявила, що обмін військовополоненими між Росією та Україною зупинено на кілька місяців.

Читайте також: Багато іноземців не знають, що росіяни катують наших полонених – Спільнота родин Оленівки

Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що неофіційні розмови з військовими, які повернулись з російського полону, свідчать про те, що до 90% військовополонених зазнають катування і фізичного та морального насиляю.

Зауважимо, 5 червня, під час свого виступу на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, глава РФ Володимир Путін повідомив, що нині у російському полоні утримують 6 465 українських військовослужбовців.

Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк повідомив, що в російському полоні перебувають понад 8000 українців. Зазначалося, що понад 1600 з них – цивільні.

Тоді як 29 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що за час війни з російського полону в Україну вдалось повернути вже 3 310 людей.

Яскраві різдвяні вогники, що прикрашають оселі, можуть зашкодити вашому сну, попереджають спеціалісти.

На брифінгу Командування Сил підтримки ЗСУ обговорили питання інженерно-фортифікаційних споруд та використання російськими військами боєприпасів із небезпечними хімічними речовинами.

Зниклий безвісти – статус, який особливо важко сприйняти тоді, коли бачиш його поряд з іменем…

Роберт Кеннеді-молодший, племінник убитого президента США Джона Кеннеді, заявив про намір лобіювати призначення своєї невістки Амарілліс Фокс Кеннеді на посаду заступниці глави ЦРУ. За його словами, це допоможе розкрити змову, яка, на його думку, стоїть за вбивством його дядька у 1963 році.

Максим Кравченко — ветеран. До лав Збройних Сил вирішив вступити після повномасштабного вторгнення. Чоловік встиг побувати на Бахмутському, Запорізькому та Авдіївському напрямках. На останньому й отримав серйозні поранення у жовтні 2023 року.