Генсек ООН повинен долучитися до забезпечення стабільної роботи «зернового коридору» – Зеленський
Джерело: пресслужба Офісу президента
На думку президента України Володимира Зеленського, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш має долучитися до забезпечення стабільної роботи “зернового коридору”.
“На засіданні у межах саміту НАТО у Вільнюсі питання зернової угоди підіймав президент Ердоган, який говорив про те, що є ризики”, – зазначив глава держави.
Зеленський переконаний, що генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу також необхідно приєднатися до співпраці у контексті питання “зернового коридору”, “тому, що вони мали відповідні домовленості з російською стороною”.
Очільник держави наголосив, що Україна, зі свого боку, нічого не порушувала, нічого не блокувала.
“Ми не домовлялись з Росією. Ми домовляли з ООН і з Туреччиною. А ООН і Туреччина домовлялись з Росією”, – пояснив Зеленський.
При цьому він підкреслив, що “зерновий коридор” дуже потрібний і повинен й надалі працювати.
Водночас Зеленський не виключив, що після висловлених на саміті гарантій безпеки будуть зриви з боку російської сторони тих чи інших важливих гуманітарних проєктів.
“Росія завжди так реагує, не дотримується слова і постійно хоче блокувати ті чи інші гуманітарні коридори для того, щоб створити нову кризу”, – резюмував президент.
Згодом стало відомо, що Гутерреш запропонував президенту РФ Володимиру Путіну продовжити угоду, яка дозволить безпечний експорт зерна з України із заблокованих чорноморських портів в обмін на під’єднання дочірньої компанії російського “Россельхозбанк” до SWIFT, повідомили джерела Reuters.
ДОВІДКОВО. Україна та Росія є основними світовими постачальниками пшениці, ячменю, соняшникової олії та інших харчових продуктів, від яких залежать країни, що розвиваються. Росія також є основним постачальником аміаку, основного інгредієнта добрив.
Росія постала перед труднощами в організації доставки, страхування та банківських операцій через санкції, запроваджені Сполученими Штатами та Європейським Союзом після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
- 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.
- Високопосадовці ООН у п’ятницю пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
- 7 липня президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі. Сторони зокрема обговорили продовження “зернової угоди”.
Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.
Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 26 грудня. З початку доби відбулося 164 бойових зіткнення.
ГУР МО та Центр протидії дезінформації РНБО запускають новий розділ “Рупори кремля” порталу War & Sanctions з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів.
Народний депутат Олександр Куницький, котрий нині вже три місяці перебуває за межами України, оформив відрядження до США у період з 21 по 28 вересня 2024 року. За мету поїздки вказали “поглиблення українсько-американської міжпарламентської співпраці”. Однак, з того часу до України нардеп від фракції “Слуга народу” так і не повернувся, з’ясували журналісти.