Глава МІ5: Росія планує влаштувати хаос на вулицях Британії

Джерело: WSJ

Глава британської контррозвідки МІ-5 Кен Маккаллум заявив, що російська розвідка має на меті влаштувати “хаос на британських та європейських вулицях”, і попередив, що Велика Британія нині постає перед найскладнішою і багатошаровою загрозою за всю свою історію.

З 2022 року службі вдалося розкрити 20 змов, організованих за підтримки Ірану.

З початку повномасштабної війни проти України російські спецслужби були причетні до десятків інцидентів по всій Європі, котрі мали на меті підірвати виробництво озброєнь, чинити тиск на місцевих політиків або використати їх для поширення пропаганди, посіяти паніку. Росія нарощує кібератаки і використовує кримінальних посередників, оскільки її шпигунська мережа була значною мірою знищена в результаті висилки по всьому світу 750 дипломатів.

Тоді як загроза з боку Ірану зросла “в безпрецедентних масштабах”.

За рік кількість MI5 розслідувань, пов’язаних зі зловмисними діями Росії, Ірану, Китаю, ісламських терористів зросла на 48%. Росія та Іран, за словами Маккаллума, особливо активно використовують злочинців, торговців наркотиками та інших підставних осіб, щоб робили за них “брудну роботу”.

ГРУ зокрема завжди орієнтоване на те, щоб породити хаос на англійських і європейських вулицях: ми бачили підпали, диверсії та багато іншого. Небезпечні акції відбуваються з більшою нерозсудливістю.

Маккаллум додав, що з 2017 року вдалося запобігти 43 нападам у Великій Британії, які перебували на пізніх стадіях планування. Деякі змовники, за його словами, намагалися отримати вогнепальну зброю та вибухівку.

Раніше військові бази Сполучених Штатів Амерки в Європі були переведені в стан підвищеної бойової готовності – вперше за десятиліття. Це пов’язано з отриманням Пентагоном відомостей про те, що Росія планує провести низку диверсій і терактів на військових об’єктах США.

В Європі відбулася низка подій, пов’язаних з активізацією російської агентури. Зокрема у Великій Британії двом чоловікам висунули звинувачення у підпалі складу з озброєнням для допомоги Україні. У Польщі арештовано дев’ятьох осіб за підозрою у вчиненні диверсій, скоєних за вказівками російських спецслужб.

У Швеції розслідують низку залізничних аварій, які спецслужби розцінюють як диверсії. У Чехії російські агенти намагалися вивести з ладу сигнальні системи на залізниці.

Навесні у Німеччині заарештували двох осіб, громадян РФ та ФРН, яких підозрюють у підготовці підпалу на складі з вантажами, призначеними для України. Естонські спецслужби стверджують, що співробітники російської розвідки цієї зими здійснили акти вандалізму щодо автомобілів міністра внутрішніх справ та інших політиків та журналістів. Французьке міністерство оборони раніше попереджало про ризик диверсій на військових об’єктах усередині країни у 2024 році.

Раніше Європейські спецслужби попередили уряди своїх країн про плани Росії щодо здійснення диверсій по всьому європейському континенту. Відомості надійшли від розвідувальних агентств трьох європейських країн.

За їхньою інформацією, Росія активізувала підготовку прихованих вибухів, підпалів та пошкодження важливої інфраструктури, діючи як безпосередньо, так і через підставних осіб. Ці зусилля описуються як більш агресивні та скоординовані, ніж раніше.

Томас Хальденванг, керівник Федерального відомства з охорони конституції Німеччини, висловив занепокоєння щодо збільшеного ризику диверсій.

Ми оцінюємо ризик контрольованих державою диверсійних дій як такий, що значно зріс, – сказав він.

Інформація про російські диверсійні дії також передається через служби безпеки НАТО, де відмічають “чіткі та переконливі” плани Москви на великомасштабні та добре організовані операції.

Ми повідомляли, що представники розвідки США та союзників відслідковують зростання кількості диверсійних операцій в Європі з боку РФ. Дії РФ є частиною російської кампанії з підриву постачання озброєння Україні.

Операції включають підпали або спроби підпалів низки об’єктів, зокрема складу у Великій Британії, лакофарбового заводу в Польщі, житлових будинків у Латвії та магазинів IKEA у Литві.

Також зазначається, що особи, яких підозрюють у роботі на РФ, могли планувати напади на військові бази США.

Хоча такі дії можуть здатися випадковими, американські та європейські посадовці з безпеки запевняють, що вони є частиною узгоджених зусиль Росії, спрямованих на уповільнення збройових постачань Києву. Офіційні особи зауважили, що цією кампанією керує російська військова розвідка ГРУ.

Атаки не перервали потік озброєння в Україну, однак деякі представники служби безпеки пояснили, що Росія намагається посіяти страх і змусити європейські країни посилити безпеку в усьому ланцюжку постачання зброї, додаючи витрати та сповільнюючи темпи передачі.

Санкції Євросоюзу за повномасштабну війну проти України відчутно вдарили по лісовій промисловості Росії: у 2024 році російські виробники продадуть за кордон близько 20,7 млн кубометрів пиломатеріалів, або на 32% менше, ніж експортувалося в 2021 році. Це випливає із розрахунків консалтингової компанії Strategy Partners.

Рада ЄС розробила нові рамки для обмежувальних заходів у відповідь на дестабілізуючі дії Росії за кордоном.

Другий саміт миру щодо України не відбудеться у листопаді, повідомила радниця глави Офісу президента Дарія Зарівна.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 жовтня. Загалом, від початку доби відбулося 142 бойових зіткнення.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що на підконтрольну територію України вдалося повернути чотири родини із Херсонської, Запорізької та Луганської областей, котрі жили під тиском російської окупації.