Глава розвідки Молдови попереджає про нові спроби дестабілізації з боку Росії
Джерело: Reuters
5 березня глава розвідки Молдови Александру Мустеата заявив, що Росія планує нові спроби втрутитися у внутрішні справи країни, провокуючи протести, втручаючись у майбутні президентські вибори та зриваючи плани вступу країни до Європейського Союзу.
Мустеата наголосив, що його агентство перехопило рекордний рівень діяльності російських служб безпеки з 2023 року та очікує більше дестабілізуючих дій цього та наступного року.
Російські спецслужби мають намір втручатися у виборчі процеси і цього року, — наголосив він. — Ми маємо інформацію про спроби скомпрометувати проведення референдуму щодо євроінтеграції, втручання у президентські вибори, а також дискредитувати державні установи та політиків, які підтримують вступ Молдови до ЄС.
Відносини між Молдовою та Росією зіпсувалися, оскільки уряд дотримується проєвропейського курсу та звинуватив Москву в спробах дестабілізувати ситуацію. Прозахідна президентка колишньої радянської держави Майя Санду засудила повномасштабне вторгнення Росії в Україну, оскільки вона веде Молдову на шляху приєднання до ЄС і оборонного альянсу НАТО.
Санду планує балотуватися на другий термін на президентських виборах, які відбудуться цієї осені. Уряд також планує загальнонаціональний референдум щодо своєї проєвропейської позиції.
Мустеата зазначив, що Москва намагалася втрутитися в місцеві вибори в листопаді минулого року в Молдові. Також він додав, що Москва планує втрутитися в президентські вибори, підтримуючи проросійських політиків і партії. За його словами, Росія, ймовірно, спровокує протести в Молдові в березні та квітні та розпалить сепаратистські настрої, особливо на сході та півдні Молдови.
Минулого місяця проросійський глава молдовського регіону Гагаузія попросив Росію про її підтримку та “підтримку тісних стосунків”. Також у лютому невизнане Придністров’я попросило Росію допомогти протистояти “тиску” Молдови.
Зауважимо, 28 лютого речник Державного департаменту Метью Міллер зауважив, що Сполучені Штати уважно стежать за ситуацією у невизнаному Придністров’ї звернення так званих депутатів регіону до Росії з проханням “про захист”.
- Так зване міністерство державної безпеки невизнаного Придністров’я 10 січня повідомило про нібито стріляну на кордоні з Україною. Натомість Державна прикордонна служба України назвала повідомлення “провокативним”.
- Молдова може вступити до Євросоюзу без тимчасово окупованого Росією Придністров’я. Водночас в ЄС сподіваються, що цього можна буде уникнути.
- Депутат від правлячої молдовської партії “Дія та солідарність” (PAS) Дойна Герман заявила, що до кінця 2024 року Молдова планує припинити участь майже у всіх договорах, укладених в рамках Співдружності Незалежних Держав (СНД). Вона додала, що країна вже на фінальному етапі цього процесу, попри деякі невирішені питання.
- 17 грудня 2023 року армія Молдови розпочала військові навчання поблизу Придністровського регіону країни.
- Аналітики ISW зреагували на заяву депутатів невизнаного Придністров’я, які попросили захисту у Росії через “посилений тиск Молдови”.
На фронті загинув командир роти у лавах 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, один із лідерів Пласту, співтворець Самооборони Майдану, капітан ЗСУ Роман Орищенко.
В Україні 3 липня відзначають День зенітних ракетних військ Повітряних сил Збройних сил України.
У UAnimals нагадали, що війна Росії проти України завдає масштабної шкоди не лише людям, а й природі та екосистемам країни.
Дрони Служби безпеки України атакували російські склади боєприпасів поблизу тимчасово окупованого Харцизька на Донеччині.
З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.