Глобальне потепління спровокує нестачу снігу на гірськолижних курортах Європи — дослідження

Джерело: журнал Nature Climate Change

Поверхня Землі може нагрітися додатково на три градуси за Цельсієм через нинішні темпи викидів парникових газів. Через підвищення температури 90% гірськолижних курортів Європи зазнають критичної нестачі природного снігу, зокрема й у Карпатах.

Вчені розглядати курорти від Британських островів до Туреччини та від Скандинавії до Середземноморського басейну. Усі вони постраждали б від різних рівнів глобального нагрівання: 1,5°C, 2°C, 3°C і 4°C.

Фахівці взяли період 1961-1990 років як еталон для порівняння середньої кількості снігопадів. Вони поєднали кліматичні моделі з даними про умови утворення снігу в різних регіонах, геопросторові дані про гірські райони, курорти та окремі лижні траси.

Дослідження засвідчило, що без штучного снігу курорти зітнуться з дуже високим ризиком дефіциту снігу. Наприклад, для швейцарських Альп показник становить 87%, для Північних гір – 70%, а для Карпат – 91%.

Якщо утримати підвищення температури на рівні 1,5°C, то показник ризику становить лише 4%, 5% і 7% у швейцарських, французьких та австрійських Альпах відповідно. Також у німецьких Альпах він зростає до 20% і 48% в Північних горах.

“У всіх гірських регіонах Європи майбутні зміни клімату призведуть до погіршення снігових умов на гірськолижних курортах порівняно з останніми десятиліттями”, – сказав Семюель Морен, науковий співробітник Meteo-France та Національного центру наукових досліджень Франції.

Проте вчені зауважили, що штучний сніг не є виходом із ситуації. Навіть, якщо глобальне потепління утримають на рівні 1,5°C, визначеному Паризькою кліматичною угодою, третина з 2 234 курортів континенту все одно постраждає від дефіциту снігу.

“Виготовлення снігу передбачає великі інвестиції та витрати, які наражають курорти на ризик економічного краху”, – сказав автор дослідження Хьюз Франсуа, науковий співробітник Національного інституту агрономічних досліджень Франції.

Крім того, використання штучного снігу просто призведе до замкнутого кола: для його вироблення необхідна енергія, яка посилює глобальне потепління.

На сьогодні половина світових гірськолижних курортів світу, які розташовані в Європі, генерують близько 30 млрд доларів на рік і відіграють ключову роль у підтримці місцевої економіки.

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.