Google досягла прориву у квантових обчисленнях завдяки новому поколінню чипів
Джерело: CNN
Компанія Google оголосила про розв’язання ключової проблеми квантових обчислень завдяки новому поколінню чипів. Задача, виконана за допомогою чипа Willow за п’ять хвилин, потребувала б від класичного комп’ютера більше часу, ніж існує Всесвіт.
Чіп Willow, який має 105 кубітів (одиниць квантової інформації), дозволив зменшити рівень помилок під час обчислень. Кубіти є основою квантових комп’ютерів, але вони чутливі до зовнішніх впливів, таких як субатомні частинки.
Google заявила, що вдалося об’єднати кубіти у такий спосіб, щоб кількість помилок зменшувалася зі збільшенням їхньої кількості. А також виправляти ці помилки в реальному часі. Це значний крок до практичного використання квантових комп’ютерів.
У компанії вважають, що квантові обчислення можуть мати застосування у медицині, розробці нових матеріалів, хімії акумуляторів та штучному інтелекті. Хоча на сьогодні розв’язана задача не має комерційного застосування, технологія демонструє потенціал значного прискорення обчислень порівняно із сучасними системами.
Google наголосила, що врахувала критику 2019 року, коли IBM оскаржила заяву компанії про квантову перевагу. Нині Google стверджує, що навіть за найоптимістичніших припущень класичному комп’ютеру знадобився б мільярд років, щоб досягти таких результатів, як чип Willow.
Для виробництва чипів Willow Google збудувала власний завод, що прискорить створення майбутніх пристроїв. Чипи охолоджуються у спеціальних кріостатах, необхідних для проведення експериментів.
Конкуренти, зокрема IBM і Microsoft, також активно розвивають квантові обчислення. Водночас Google робить акцент на створенні максимально надійних кубітів, які забезпечують стабільність і точність обчислень.
- Дослідники з Гданського університету у Польщі та Університету в Калгарі (Канада) створили новітні квантові батареї, котрі працюють значно довше та ефективніше за всі попередні аналоги енергетичних джерел.
- Вчені Університету Брістоля спільно з науковцями Управління з атомної енергії Великої Британії UKAEA розробили першу алмазну батарею на основі радіоактивного ізотопу Вуглецю-14 (14C), здатну працювати тисячі років.
- Цьогоріч Нобелівську премію з хімії присудили науковцям Монгі Бавенді, Луїсу Брусу та Олексію Єкімову за відкриття та розробку квантових точок.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.
Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.