Греція може постачити Україні зенітно-ракетні комплекси С-300 і Тор-М1

Джерело: Army Recognition

Греція розглядає передачу Україні комплексів С-300 та Тор-М1, зокрема після ракетного удару Росії, який стався поблизу грецького прем’єр-міністра під час візиту в Одесу.

У виданні акцентували, що ця переоцінка знаменує собою поворотний момент після того, як російська ракета вибухнула лише за 500 метрів від конвою, в якому перебували прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс і президент Володимир Зеленський в Одесі 6 березня.

Спочатку країна виключила можливість надання С-300, придбаних Кіпром у 1990-х роках, та доставлених на Крит для послаблення кризи з Туреччиною. Однак важливо зазначити, що Греція вже оголосила про це таке рішення в грудні 2022 року.

Постачання систем можливе у разі отримання Грецією більш сучасної американської системи MIM-104 Patriot.

Раніше стало відомо, що Греція продовжить постачати Україні зброю і боєприпаси у 2024 році, не вичерпуючи своїх запасів. Озброєння закуповуватимуть із Чехії та передадуть напряму Силам оборони.

Також Греція приєдналася до коаліції з розмінування України на чолі з Литвою та Ісландією.

8 березня міністр оборони Рустем Умєров разом з Головнокомандувачем ЗСУ генерал-полковником Олександром Сирським провели важливу телефонну розмову з міністром національної оборони Греції Нікосом Дендіасом. Умєров поінформував керівника оборонного відомства Греції про оперативну ситуацію на фронті.

Сторони обговорили нагальні потреби української армії, зокрема в артилерії та боєприпасах.

Зазначимо, що 6 березня президент Володимир Зеленський під час зустрічі з прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом заявив, що нині сторони почали підготовку до двосторонньої угоди щодо гарантій безпеки.

Довідка. “Тор” — всепогодний тактичний зенітний ракетний комплекс, призначений для вирішення завдань протиповітряної і протиракетної оборони на рівні дивізійної ланки.

Система призначена для прикриття важливих адміністративних, економічних і військових об’єктів, перших ешелонів сухопутних військ від ударів протирадіолокаційних і крилатих ракет, дистанційно пілотованих літальних апаратів, авіабомб що планують (керованих авіабомб), літаків і вертольотів, в тому числі і виконаних по технології “стелс”. Може працювати як в ручному, за участю операторів, так і повністю автоматичному режимі. Водночас система “Тор” сама контролює окреслений повітряний простір і самостійно збиває всі повітряні цілі, що не упізнані системою “свій-чужий”.

С-300 — сімейство радянських зенітно-ракетних комплексів середнього радіуса дії. Серійне виробництво системи під індексом С-300ПТ розпочали в 1975 році. 1978 року були завершені випробування системи, а в 1979 році перший полк С-300 став на бойове чергування.

Залежно від конкретного типу установки і ракет-перехоплювачів, найбільша дальність може сягати 150, 200, 300 кілометрів.

Важливою якістю всіх комплексів сімейства С-300 є здатність працювати в різних поєднаннях всередині однієї модифікації в межах одного комплексу, між модифікаціями (обмежено), а також через різні мобільні вищі командні пункти вибудовувати в батареї з будь-якого складу, кількості, модифікацій, місця розташування, зокрема з впровадженням інших комплексів ППО в єдину для всіх батарею.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.