ICIJ: Кіпр ігнорує звірства РФ, санкції Заходу, захищаючи величезні статки союзників Путіна

Джерело: ICIJ

Розслідування Cyprus Confidential під керівництвом ICIJ показує, як ця країна-членкиня ЄС підтримувала фінансову машину Кремля, переміщуючи величезні суми для олігархів, зокрема вже після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

Влада Кіпру з 2014 року допомогла у відмиванні грошей майже сотні росіян, які перебувають під санкціями Заходу у зв’язку з анексією Криму та повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну.

ICIJ зібрав команду з понад 270 журналістів із 54 країн і однієї території. Аби виявити незаконні активи, розслідувачі проаналізували витоки з документів для внутрішнього користування, датованих періодом із середини 1990-х років до квітня 2022 року, зокрема: фінансових звітів, заявок на відкриття банківських рахунків та повідомлень електронної пошти.

У сукупності 3,6 мільйона документів проєкту – попри те, що вони становлять невелику частину офшорних документів Кіпру – свдічать, що країна-член ЄС була величезним фінансовим центром для путінської Росії. Документи також дають уявлення про розкішний спосіб життя олігархів: їхні суперяхти, їхні безцінні колекції мистецтва Матісса, Моне та Лючіана Фрейда, а також їхні приватні концерти за участю Емі Вайнхаус, Red Hot Chili Peppers та інших рокзірок.

Розслідування свідчить, що Кіпр, розташований у східній частині Середземного моря, найближчий до Туреччини, Сирії та Лівану, відіграє навіть більшу роль, ніж це було відомо, у переміщенні брудних грошей для автократичного режиму російського президента Володимира Путіна та інших жорстоких диктаторів і антидемократичних акторів.

Економічна система острова, відома як “кіпрська модель”, спирається на фінансовий сектор з одним із найслабших у ЄС законів про розкриття фінансової інформації, поблажливий Центральний банк та цунамі у більш ніж 200 мільярдів доларів російських інвестицій, які забезпечили олігархам величезний вплив, – зазначили журналісти.

Типовим прикладом “клановості”, що є основою “кіпрської моделі”, розслідувачі називають Нікоса Анастасіадіса, що перебував на посаді президента Кіпру з 2013 по початок 2023 року. Як з’ясували автори розслідування, до вступу на посаду Анастасіадіс заснував юридичну компанію, яка здійснювала офшорні послуги та була дуже привабливою для російських клієнтів.

Розслідування, проведене у 2019 році інформаційним партнером ICIJ – проєктом OCCRP, – свідчить, що в період до приходу Анастасіадіса до влади його юридична фірма мала партнерів, які були співробітниками “підставних компаній, пов’язані з передбачуваними масштабними операціями з відмивання коштів, включаючи угоди, пов’язані із союзниками Путіна.

Вступивши на посаду, Анастасіадіс залишив фірму двом дочкам та іншим партнерам і вирушив до Москви, де зустрівся з Путіним і уклав угоди, що сприяють “тіснішим економічним та фінансовим зв’язкам”, зазначають у розслідуванні.

У відповідь на запит ICIJ фірма, заснована Анастасіадісом, наголосила: “Ми категорично хотіли б заявити, що жоден зі співробітників нашої юридичної фірми не був замішаний у будь-яких правопорушеннях. Ці звинувачення абсолютно необґрунтовані та позбавлені підстав”.

Зауважується, що з 2014 року кіпрські фірми діяли на користь загалом 96 росіян, які опинилися під західними санкціями після анексії Криму та вторгнення РФ в Україну. Тоді як 67 із них – фігуранти списку мільярдерів Forbes 2023 року. Причетним до допомоги російським олігархам, зокрема Олексію Мордашову, розслідувачі вважають і кіпрське відділення компанії PwC.

Загалом журналісти з об’єднання ICIJ виявили близько 800 компаній та трастів, зареєстрованих у секретних юрисдикціях, які належали чи контролювалися росіянами, що потрапили під санкції з 2014 року.

Довідка. Автори: Спенсер Вудман, Матей Роска, Девід Кеннер, Дін Старкман, Таня Козирєва, Девід Роуелл, Вітні Джойнер, Фергюс Шил, Дельфін Ройтер, Керрі Кехо, Єлена Косич, Хесус Ескудеро, Агустін Армендаріз, Мігель Фіандор, Деніз Аджірі, Емілія Діас- Страк, Шілла Алекчі, Бренда Медіна, Єва Семпсон, Річард Х. С. Сіа, Кетлін Кехілл, Енджі Ву, Том Стайтс, Хеміш Боланд-Руддер, Джоанна Робін, Кармен Моліна Акоста, Ханс Коберштейн (ZDF), Бастіан Обермаєр, Фредерік Обермаєр, Софія Бауман і Тімо Шобер (Paper Trail Media/Der Spiegel), Кіра Залан (OCCRP), Люк Карегарі (Reporter.lu).

Міністерство оборони України кодифікувало і допустило до експлуатації у військах універсальну мобільну платформу “Равлик”.

Ракета “Орєшнік” була виготовлена з використанням іноземного виробничого обладнання, зокрема німецьких і японських технологій.

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що наразі триває робота над збільшенням тривалості підготовки військовослужбовців до двох місяців.

Українські оборонці ліквідували трьох капітанів російських окупаційних військ.

Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.