Інфляція непокоїть росіян більше від війни

Джерело: опитування Левада-центр

Головною проблемою для росіян виявилася не війна, а інфляція, свідчить опитування. На запитання про найгостріші проблеми російського суспільства 63% респондентів відповіли “зростання цін”.

Тоді як повномасштабна війна, розв’язана Росією проти України, посіла друге місце: 35% вказали “спеціальну воєнну операцію, конфлікт із Заходом, санкції”.

За даними Росстату, за 2022-2024 роки ціни в Росії зросли на 31,7%, а у 2023 році інфляція становила 9,5%. Особливо швидко здорожчали продукти (на 11%), що з’їдає приріст доходів громадян. Майже у двох третин російських сімей (63%) половина доходів скеровують на їжу. Водночас 6-9% росіян зізналися, що їм не вистачає грошей навіть на харчування.

Занепокоєність зростанням цін зросла з серпня 2023 року, тоді як загальна оцінка економічної ситуації суттєво погіршилася. 41% росіян вважають, що країна може постати перед економічною кризою протягом року, тоді як рік тому таких було 30%.

Лідер РФ Володимир Путін називав інфляцію викликом для влади та вимагав від уряду та ЦБ знизити її навіть ціною уповільнення економічного зростання. При цьому головною причиною інфляції експерти називають викликані війною дисбаланси в економіці – військові витрати бюджету, що різко зросли, перетікання ресурсів з цивільних галузей у ВПК, санкції та ін. Як засвідчили соціологи з PSLab, “росіяни намагаються не помічати війну”.

Читайте також: Воєнна економіка РФ «перегріта» і починає виснажуватись – Bloomberg

Додамо, Володимир Путін все більш занепокоєний економічною ситуацією у Росії, тоді як американський лідер Дональд Трамп наполягає на угоді з Україною, погрожуючи новими обмеженнями. Російська економіка з 2022 року демонструвала стійке зростання, навіть попри запроваджені масштабні санкції Заходу.

Та вже останніми місяцями РФ почала зазнавати нестачі робочої сили та високих процентних ставок, запроваджених для боротьби з інфляцією, яка прискорилась на тлі повномасштабної війни проти України. Це призвело до того, що частина російської еліти почала задумуватись про врегулювання російсько-української війни шляхом перемовин.

Трамп вже заявив, що може запровадити нові санкції проти Росії, якщо Путін не погодиться на перемовини. Він наголосив, що Росія зазнає великих проблем в економіці.

Інфляція у Росії наблизилось до двозначних чисел, попри те, що Центробанк підвищив базову процентну ставку до 21% торік у жовтні.

Нині Путін вважає, що головні його цілі у війні проти України досягнуті, зокрема контроль над частиною тимчасово окупованих земель, які з’єднують материкову Росію з Кримом, та послаблення української армії. Путін також визнає сильний тиск війни на російську економіку, зокрема він погодився, що у РФ “дійсно великі проблеми”, такі як вплив високої процентної ставки на невійськові підприємства.

Народна депутатка Мар’яна Безугла пригрозила генералу-лейтенанту Сергію Наєву розповісти про їхню співпрацю в часи, коли він обіймав посаду командувача Об’єднаних Сил оборони України.

Генерал-лейтенант Сергій Наєв, який на момент початку повномасштабної війни обіймав посаду командувача Об’єднаних Сил оборони України, розповів, що у військових не було жодного документа, в якому було б написано, що о четвертій ранку 24 лютого 2022 року розпочнеться вторгнення Росії.

Триває 1083-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 850 тисяч осіб.

Росія вдосконалює безпілотні літальні апарати та засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) на основі досвіду, здобутого у війні проти України, й застосовує новітні технологічні розробки в операціях проти країн-членів НАТО.

У ніч на 10 лютого російський безпілотник влучив в автостоянку в одному із житлових кварталів Сум. Згодом рятувальники повідомили про ліквідацію пожежі після падіння уламків ворожих БпЛА.