Іранський нафтовий магнат Хоссейн Шамхані є основним постачальником зброї до РФ – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Хоссейн Шамхані, батько якого є ексміністром оборони Ірану та головним радником верховного лідера аятоллі Алі Хаменеї, став основною людиною, яка займається постачанням іранської зброї до Росії.

Цю інформацію підтверджують низка джерел, знайомих з ситуацією, зокрема офіційні особи США та Європи. За їхніми даними, Шамхані – один з бізнесменів, які постачають РФ озброєння для війни проти України Каспійським морем.

Постачання відбувається через низку фірм Шамхані, зокрема дубайську Crios Shipping LLC. Іранець постачає Росії ракети, деталі для безпілотників та товари подвійного призначення.

Постачання почались у 2023 році. Для них застосовували щонайменше два кораблі. Росія у відповідь постачає бізнесмену свою нафту.

Фірми іранця обробляють понад чверть поставок озброєння Росії від загальної кількості.

Іран та Росія не заперечують посилення співпраці у сфері оборони. І хоча торгівля зброєю загрожує учасникам санкціями Заходу, вона не є незаконною.

“Я розумію, що мережа Шамхані пов’язана з контрактами на безпілотники, які використовують в Україні”, – заявив ексрадник з нацбезпеки США Джон Болтон.

За даними агентства, співпраця між Шамхані та РФ почалась з середини 2023 року. Тоді кілька суден його фірми, які раніше рухались Середземним та Чорним морями, раптово перемістились у Каспійське море. Відтоді вони регулярно курсують між РФ та Іраном.

Щонайменше два судна у 2024 році здійснили щонайменше п’ять рейсів з портів Ірану до портів РФ в Астрахані.

Судна, які використовуються – Sea Anchor та Sea Castle – не є великими, але їхні розміри достатні для перевезення зброї на коротких відстанях. Судна можуть перевозити вантаж 3000 та 4000 тонн.

108-метровий Sea Anchor збудовано у 1984 році у Румунії, а 107-метровий Sea Castle у 1983 році в СРСР. У якій країні зараз зареєстровані судна невідомо. За даними розвідувальної фірми Pole Star Global, обидва судна використовували прапори Палау.

Скільки озброєння було доставлено РФ цими суднами невідомо, оскільки у документах не вказано, що саме вони перевозили.

У розпорядженні Шамхані є флот з десятками суден, зокрема нафтові танкери та вантажні судна.

Головною фірмою для поставок Каспійським морем є саме Crios, заснована 2020 року в Дубай. На вебсайті фірми вказано, що вона є міжнародною фірмою з керування суднами.

Crios входить у групу суднохідних компаній, підконтрольних Шамхані, разом з Oceanlink Maritime DMCC та Koban Shipping LLC, які, своєю чергою, діють від імені логістики збройних сил міноборони Ірану.

У квітні США запровадили санкції проти Oceanlink та визначили 13 суден фірми як заблоковану власність.

Екскомандувач армією США в Європі Бен Годжес заявив, що міжнародна спільнота дедалі менше акцентується на воєнних злочинах Росії, зокрема стратах українських полонених, і не використовує всі можливі засоби для припинення агресії.

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов запалює першу свічку на ханукії, виготовленій з уламків ворожих ракет і дронів, скерованих Росією по Україні.

У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 25 грудня. З початку доби відбулося 211 бойових зіткнень.

До бібліотеки в ірландському графстві Західний Міт через 53 років повернули книгу, яку ще минулого століття взяли почитати.

Ніколь Кідман і Джеймі Лі Кертіс зіграють головні ролі в новому кримінальному серіалі “Скарпетта” від стримінгової платформи Amazon Prime Video.