«Історичний момент»: Генпрокурор прокоментував ратифікацію Римського статуту

Джерело: Офіс Генпрокурора

Генеральний прокурор Андрій Костін прокоментував ратифікацію Римського статуту Верховною Радою 21 серпня, назвавши рішення “історичним”.

21 серпня Верховна Рада України ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду та поправки до нього. Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк. Він зазначає, що за президентський законопроект проголосував 281 народний депутат.

Історичний момент. Парламент ухвалив законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду.  Україна вже понад 10 років визнає юрисдикцію Суду. Українські прокурори співпрацюють з МКС на щоденній основі. Тепер ми матимемо свій голос при прийнятті рішень, які визначають його діяльність.

Для РФ нехтування законом та мораллю – це усвідомлена політика. Україна ж захищає себе і вживає всіх заходів для дотримання норм та принципів міжнародного права. Сьогодні ми вкотре довели прихильність цінностям вільного світу, – наголосив Костін.

Нагадаємо, 15 серпня Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт закону “Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього”.

Заступниця голови Офісу президента Ірина Мудра пояснила, що значить для нашої держави ратифікація Римського статуту.

Покарання російських злочинців

Завдяки залученню України до МКС вдасться збільшити ефективність роботи МКС щодо України, притягувати до відповідальності за злочини, вчинені російськими громадянами на території України. Фактично, ми будемо долучені до роботи ключового світового органу правосуддя та матимемо можливість впливати на пріоритизацію нашого питання в ньому. МКС видав вже шість ордерів на арешт російських злочинців, зокрема Путіна, армійської верхівки: Шойгу, Герасимова та інших генералів. Наша участь у роботі МКС дозволить посилити розгляд поточних справ, відкрити нові і забезпечити справедливе покарання для всіх російських злочинців.

Відстоювання інтересів України в МКС

Відтепер Україна зможе:

  • брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС і формувати політику МКС;
  • висувати свого кандидата на посаду судді;
  • затверджувати розподіл бюджету МКС з метою забезпечення належного розслідування російських злочинів в Україні;
  • брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб (зокрема прокурора МКС), впливати на розробку змін до Римського Статуту, що є ключовим для нас у питанні захисту наших військових.

Євроінтеграція України та виконання нашої частини безпекових угод.

Україна мала зобов’язання щодо ратифікації Римського Статуту в Угоді про Асоціацію з ЄС (стаття 8.) Крім того, це одна з вимог нашого вступу до блоку. Низка вже підписаних безпекових угод з країнами також містили положення щодо ратифікації Римського Статуту, зокрема, з Нідерландами та Німеччиною. За умовами безпекових угод, ми отримуємо від партнерів військову, фінансову та дипломатичну підтримку, а взамін проводимо реформи та гармонізуємо наше законодавство. Тому ратифікація стане потужним сигналом нашої відданості своїм зобов’язанням.

Компенсація українцям, які постраждали від російських злочинів

Повноцінна участь України у МКС (для якої потрібна ратифікація) спростить доступ українцям до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих та підвищить шанси отримання компенсацій для потерпілих від російських злочинів.

Захист наших військових

По-перше, Україна вже повністю визнала юрисдикцію МКС з 21 листопада 2013 року двома відповідними заявами, а Офіс Прокурора МКС розпочав розслідування ситуації в Україні, “охоплюючи, у такий спосіб, будь-які попередні та поточні звинувачення у воєнних злочинах, злочинах проти людяностi чи геноциді, скоєних на будь-якій частині території України, будь-якою особою” – без обмежень за громадянством.

По-друге, відповідно до компліментарності – фундаментального принципу роботи МКС – наші громадяни можуть постати перед МКС лише у тому випадку, якщо національні суди не можуть або не бажають притягати до відповідальності за міжнародні злочини.

Найважливішим є те, що, Україна ратифікувала Римський Статут із заявою по ст.124 Римського статуту, згідно з якою МКС не буде мати юрисдикції по ст. 8 (воєнні злочини) щодо громадян України протягом 7 років після ратифікації.

Також наголошується, що ратифікація Римського Статуту Міжнародного кримінального суду посилює позицію України на міжнародній арені та дозволить отримати кращі можливості для переслідування росіян за їхні злочини і захистити громадян України. Участь в роботі МКС також є частиною нашої інтеграції до простору розвинутих, демократичних країн Європи і світу. Ми приймаємо правила гри та багато чого отримуємо взамін, як держава, позаяк суспільство.

Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, але досі не ратифікувала його, попри зобов’язання, взяті після укладення угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році.

Римський статут встановлює правила для Міжнародного кримінального суду, що має юрисдикцію над вагомими злочинами за міжнародним правом: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочин агресії. Зараз учасниками статуту є 123 країни.

Російські війська розпочали контраступ на території Курської області. Це підтвердили і Президент України, і міноборони ворога, і Інститут вивчення війни.

Французьке обладнання, попри санкції, використовується для обслуговування російських військових літаків Су-30СМ, за участю казахстанської компанії ARC Group. Встановлено, що казахстанські фахівці обслуговують авіоніку на літаках, зокрема продукцію французьких компаній Thales та Safran.

Речник міністерства закордонних справ Індії в четвер, 12 вересня, заявив, що близько 45 громадян Індії звільнили з російської армії.

Американський мільярдер, засновник Tesla, Space X та власник X Ілон Маск визнав, що кандидатка на посаду президента США від демократів Камала Гарріс “перевершила очікування більшості людей” на дебатах з кандидатом від республіканців Дональдом Трампом.

Сьогодні, 12 вересня, росіяни завдали удару по машинах гуманітарної місії Міжнародного комітету Червоного Хреста на Донеччині, внаслідок чого загинули троє осіб, ще двоє – поранені.