Кабмін планує розширити кредитну програму 5-7-9 для встановлення малих електростанцій

Джерело: Міністерство економіки за результатами наради з бізнесом щодо посилення енергетичної безпеки України

Кабінет міністрів планує розширити кредитну програму 5-7-9 на проєкти розподіленої генерації. Такими є невеликі електростанції на біопаливі, високоманеврові електростанції на газі, системи накопичення енергії тощо.

У Міненерго наголосили, що з початку весни 2024 року Росія знищила до 9 ГВт потужностей генерації електроенергії в Україні. Уряд висловив сподівання, що бізнес долучиться до відновлення енергопотужностей і розвитку розподіленої генерації. Утім для цього йому потрібен доступ до фінансових ресурсів, що і стало причиною Кабміну звернутися до програми 5-7-9.

“Один з інструментів, який зарекомендував себе дуже гарно і який держава може запропонувати бізнесу, – пільгове кредитування за програмою 5-7-9. Наразі уряд готує рішення щодо розширення цієї програми на проєкти розподіленої генерації. Це до 150 млн грн кредиту на пільгових умовах, що достатньо для реалізації невеликих проєктів. Водночас ми працюватимемо з нашими партнерами з ЄБРР та Європейським інвестиційним банком над тим, щоб швидше залучити кошти Ukraine Facility на відновлення енергетики”, – сказав заступник міністра економіки Олексій Соболєв.

За допомогою державно-приватного партнерства пропонується муніципальній владі реалізовувати власні проєкти зі збільшення енергопотужностей теплокомуненерго.

Також під час наради обговорювалися питання страхування воєнних ризиків і рішення, які дозволять комерційним банкам активніше кредитувати проєкти розподіленої генерації.

  • 2 червня голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький повідомив, що вже цього тижня ситуація в енергосистемі України прогнозується складніша, ніж в останні дні травня.
  • Зауважимо, вночі 1 червня російські війська вдарили по двох гідроелектростанціях України. Окрім влучання у самі ГЕС, ворожі ракети також поцілили по інфраструктурі поруч з гідроелектростанціями.
  • Водночас уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.
  • Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.
  • Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.
  • Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.
  • Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.
  • Уночі 8 травня війська РФ атакували три теплоелектростанції компанії ДТЕК.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.