Каллас: Необхідно посилити допомогу Україні, інакше доведеться усім вчити російську

Джерело: Associated Press

Верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, виступаючи перед депутатами Європарламенту у Страсбурзі, заявила, що Росія планує розширити театр воєнних дій у Європі, про що свідчать безпрецедентні військові витрати.

Це довгостроковий план довгострокової агресії. Ти не витрачаєш стільки на збройні сили, якщо не плануєш їх використовувати, – наголосила Каллас.

Витрати Кремля на армію вже перевищують сукупні оборонні бюджети всіх 27 країн Євросоюзу. У 2024 році Москва витратила на оборону 13,1 трлн рублів ($462 млрд), а у 2025-му передбачила ще більше – 13,2 трлн рублів, або понад 6% ВВП. Це практично кожен третій рубль державного бюджету, що є безпрецедентним з часів розпаду СРСР.

Росія вже є прямою загрозою для ЄС: порушує повітряний простір, влаштовує провокаційні маневри біля кордонів, атакує наші поїзди, трубопроводи, інфраструктуру, вербує злочинців для диверсій, – наголосила глава європейської дипломатії.

Каллас закликала союзників збільшити оборонні витрати щонайменше до 5% ВВП, як того вимагають генсек НАТО Марк Рютте та президент США Дональд Трамп. Вона переконана, що Євросоюз має ресурси, аби за допомогою нових фінансових інструментів мобілізувати до 650 млрд євро на оборону протягом чотирьох років.

Також глава дипломатії наголосила на необхідності посилення підтримки України, інакше, застерегла, що всім доведеться почати вивчати російську мову. Вона додала, що Україна — це перша лінія оборони Європи.

Ми маємо робити більше для України, також і для нашої власної безпеки. Цитуючи мого друга, генерального секретаря НАТО Марка Рютте: якщо ми не надаватимемо Україні подальшу допомогу, нам усім слід почати вивчати російську мову.

Крім того, нагадала про важливість 18-го пакета санкцій ЄС проти РФ, позаяк кожне нове обмеження послаблює можливості Путіна вести війну.

Минулого тижня голова служби зовнішньої розвідки Німеччини Бруно Каль застеріг від недооцінки російських намірів щодо Заходу та НАТО. Він заявив, що мета Росії – розширити сферу свого впливу на захід.

Вони хочуть катапультувати НАТО назад до стану, в якому воно було наприкінці 1990-х років. Вони хочуть вигнати Америку з Європи, і вони використають будь-які засоби, щоб досягти цього, – наголосив Каль.

Він попередив, що “це має бути придушено в зародку,” і що стримування є “найбезкровнішим способом” запобігти війні.

Раніше стало відомо, що НАТО планує координувати транспортування великої кількості поранених військовослужбовців від лінії фронту у випадку війни з Росією.

Також президент Франції Емманюель Макрон повідомив про спільне усвідомлення європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки.

Читайте також: НАТО переміщує ракети ближче до кордонів Росії – Newsweek

Зауважимо, у НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.

Своєю чергою, голова Військового комітету НАТО Роберт Бауер зазначив, що Альянс потребує “трансформації” й додав, що НАТО підтримуватиме Україну.

  • Країни НАТО висловили “глибоко стурбованість” нещодавніми російськими атаками, що торкнулися Чехії, Естонії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі та Великої Британії.
  • Президент РФ Володимир Путін погрожує Європі війною. Генеральний інспектор Бундесверу Карстен Брейер закликає посилити стримування якомога швидше. Окрім залучення особового складу та озброєння, також потрібна “зміна менталітету”.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.

9 липня уряд Чехії погодив програму підготовки українських пілотів, котру реалізує державне підприємство LOM Praha. Тренування пройдуть до восьми українських пілотів.

Європейський суд з прав людини визнав РФ винною у масових і системних порушеннях прав людини на окупованих територіях України, починаючи з 2014 року й до повномасштабного вторгнення 2022-го. Це перше в історії ЄСПЛ настільки масштабне рішення щодо міждержавної справи, що підтверджує відповідальність РФ за вбивства, катування, депортації, утиски свободи слова, релігії та освіти, викрадення дітей і збиття МН-17.