Канада дозволила Україні бити своїм озброєнням по території РФ

Джерело: пресконференція Мелані Жолі

29 травня міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що країна, передаючи озброєння, не обмежувала Україну щодо завдання ударів по території РФ.

Влада Канади немає жодних застережень стосовно наданого озброєння.

Жолі зазначила, що обговорила це питання з главою МЗС Швеції Тобіасом Більстремом. Вже незабаром сторони вирушають до НАТО, де “безумовно”, обговорюватимуть тему.

РФ не має “червоних ліній”. Тож ми маємо переконатися, що, коли мовиться про захист України, союзники готові допомогти і показати, що, попри те, що відбувається, ми на їхньому боці. І в Канаді немає жодних умов для постачань зброї в Україну. Тому ми продовжуватимемо працювати з українськими Збройними силами, — додала міністерка.

Станом на сьогодні, дозволили застосовувати надане озброєння для ударів по РФ: Франція, Чехія, Велика Британія, Швеція, Польща, Нідерланди, Латвія, Литва та Естонія.

Тоді як канцлер Німеччини Олаф Шольц нещодавно заявив, що поки не бачить причин для розширення зони дії західної зброї у війні. Зокрема 26 травня канцлер відкинув заклики використовувати поставлену зброю  для ударів по території Росії. Він нагадав, що існують “чіткі правила, узгоджені з Україною і які працюють” для постачання німецької зброї. Канлер додав, що мета його політики щодо України – “не допустити великою війною”.

на що глава Франції Емманюель Макрон наголосив, що Україна також може використати західну зброю для обстрілу російських позицій на території Росії, звідки атакують країну.

Зауважимо, у лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.

Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.

Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.

Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.

Уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.

Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні  “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.

Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.

Володимир Зеленський повідомив, що російська армія нині має суттєву перевагу в кількості сил та боєприпасах. Окрім того, ворог систематично обстрілює великі українські міста, цілячи по критичній інфраструктурі. Тому, зауважив, що важливо отримати чіткий сигнал від партнерів разом з відповідним озброєнням для превентивних ударів по території РФ, зокрема у місцях скупчення російських військ та техніки.

Окрім цього, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

Нещодавно стало відомо, що президент США Джо Байден розглядає два варіанти жорстких заходів, аби протистояти просуванню РФ в Україні. Серед них – покарання Китаю за допомогу Росії та дозвіл Україні бити по території РФ американським озброєнням малого радіуса дії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 10 січня. З початку доби відбулося 198 бойових зіткнень.

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) створила департамент документування міжнародних злочинів, який фіксує випадки насильницьких зникнень, катувань і інших злочинів Росії проти українців. Зафіксовано 1887 викрадених осіб, але ця цифра постійно змінюється.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.