Катар допомагає Україні повернути чотирьох дітей, раніше депортованих Росією

Джерело: Reuters

Цього тижня Катар домовився про повернення незаконно депортованих до РФ українських дітей. Наголошується, що це перший крок у реалізації механізму, створеного Дохою у співпраці з обома сторонами. Дипломати сподіваються допомогти повернути додому ще більше дітей у майбутньому, зазначив офіційний представник Катару.

Зокрема, семирічний хлопчик повернувся в Україну 16 жовтня через Естонію – після того, як минулого тижня він зустрівся зі своєю бабусею в посольстві Катару в Москві, пояснив посадовець. Тоді як дворічного хлопчика  передали катарським дипломатам у Москві, а дев’ятирічного хлопчика і 17-річну дівчинку мають передати цього тижня.

В Офісі президента України повідомили, що всі діти незабаром повернуться додому.

Ми повертаємо додому чотирьох українських дітей, незаконно депортованих до Російської Федерації, – повідомив глава Офісу президента Андрій Єрмак. Водночас більше подробиць він не надав.

З початку повномасштабного вторгнення близько 20 000 дітей незаконно вивезено з України до Росії або на тимчасово окуповану територію.

Повернення перших чотирьох дітей перевіряє систему, яку арабська держава Перської затоки створила після місяців таємних переговорів із Москвою та Києвом, зазначив катарський посадовець на умовах анонімності через делікатність процесу.

Міністр Катару з питань міжнародного співробітництва Лолвах Аль Хатер підтвердив посередництво цього тижня, зауваживши, що це “лише перший крок”.

За словами катарського посадовця, незрозуміло, скількох дітей вдасться повернути в Україну через катарський механізм.

Зазначається, що катарські дипломати супроводжуватимуть дітей через кордон з Естонією, Латвією чи Білоруссю або до Катару на чартерному літаку, перш ніж повернути їх в Україну.

9 жовтня Офіс ООН з прав людини заявив, що стурбований відсутністю системи повернення українських дітей, примусово депортованих до Росії після повномасштабного вторгнення Москви в Україну минулого року. Також зауважується, що ті, кого вже вдалося повернути, повідомили про жорстоке поводження.

Катар – невелика, але заможна енергетична держава, нещодавно виступила посередником в американсько-іранському обміні полоненими та між Ізраїлем і бойовиками ХАМАСу щодо можливого звільнення ізраїльських заручників, утримуваних у Газі.

30 травня прессекретарка російського МЗС Марія Захарова назвала “неприйнятними” плани США щодо подальшого стримування операцій тіньового флоту нафтових танкерів Росії. Вона поскаржилася, що перешкоджання російсько-китайській торгівлі є частиною “незаконної торговельної війни”.

У ніч на 31 травня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про два “прильоти” у місті.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22.30 30 травня щодо російського вторгнення. Оборонна операція наших військ триває. Найгарячішою залишається ситуація на Курахівському і Покровському напрямках.

Співзасновниця і голова громадської організації “Харківський кризовий інфоцентр” та головна редакторка проєкту “Накипіло” Олена Лептуга висловила претензії до пресслужби Офісу президента через нещодавно опубліковане відео на сторінці глави держави. Вона пояснила, що в описі до публікації не вказали справжнє авторство, а логотип їхнього медіа просто закрили.

31 травня глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що членам військового альянсу час переглянути деякі обмеження щодо використання озброєння, наданого Україні для підтримки у війні проти Росії.