Катар допомагає Україні повернути чотирьох дітей, раніше депортованих Росією
Джерело: Reuters
Цього тижня Катар домовився про повернення незаконно депортованих до РФ українських дітей. Наголошується, що це перший крок у реалізації механізму, створеного Дохою у співпраці з обома сторонами. Дипломати сподіваються допомогти повернути додому ще більше дітей у майбутньому, зазначив офіційний представник Катару.
Зокрема, семирічний хлопчик повернувся в Україну 16 жовтня через Естонію – після того, як минулого тижня він зустрівся зі своєю бабусею в посольстві Катару в Москві, пояснив посадовець. Тоді як дворічного хлопчика передали катарським дипломатам у Москві, а дев’ятирічного хлопчика і 17-річну дівчинку мають передати цього тижня.
В Офісі президента України повідомили, що всі діти незабаром повернуться додому.
Ми повертаємо додому чотирьох українських дітей, незаконно депортованих до Російської Федерації, – повідомив глава Офісу президента Андрій Єрмак. Водночас більше подробиць він не надав.
З початку повномасштабного вторгнення близько 20 000 дітей незаконно вивезено з України до Росії або на тимчасово окуповану територію.
Повернення перших чотирьох дітей перевіряє систему, яку арабська держава Перської затоки створила після місяців таємних переговорів із Москвою та Києвом, зазначив катарський посадовець на умовах анонімності через делікатність процесу.
Міністр Катару з питань міжнародного співробітництва Лолвах Аль Хатер підтвердив посередництво цього тижня, зауваживши, що це “лише перший крок”.
За словами катарського посадовця, незрозуміло, скількох дітей вдасться повернути в Україну через катарський механізм.
Зазначається, що катарські дипломати супроводжуватимуть дітей через кордон з Естонією, Латвією чи Білоруссю або до Катару на чартерному літаку, перш ніж повернути їх в Україну.
9 жовтня Офіс ООН з прав людини заявив, що стурбований відсутністю системи повернення українських дітей, примусово депортованих до Росії після повномасштабного вторгнення Москви в Україну минулого року. Також зауважується, що ті, кого вже вдалося повернути, повідомили про жорстоке поводження.
Катар – невелика, але заможна енергетична держава, нещодавно виступила посередником в американсько-іранському обміні полоненими та між Ізраїлем і бойовиками ХАМАСу щодо можливого звільнення ізраїльських заручників, утримуваних у Газі.
- Російські пропагандисти планують провести низку заходів, метою яких буде “порятунок” репутації уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Белової.
- Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, імовірно, причетний до воєнного злочину, а саме депортації тисячі українських дітей на територію РБ.
- За даними Міністерства закордонних справ України, білоруська влада планує на початку жовтня організувати поїздку іноземного дипломатичного корпусу до незаконно депортованих українських дітей.
- Російські окупанти продовжують незаконно вивозити українських дітей у Росію. Відтак, протягом липня росіяни вивезли близько 280 дітей з Антрацитівського району тимчасово окупованої території Луганської області до “козачого кадетського корпусу” у Республіці Калмикія Російської Федерації.
1 липня Сили оборони України здійснили удар по території нафтопереробного заводу АТ “Саратоворгсинтез”, котрий забезпечує пальним російські військові підрозділи.
На російсько-українській війна загинув командир 110 окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка полковник Сергій Захаревич.
Сили оборони України 30 червня здійснили успішний удар по пункту управління 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області, суттєво ускладнивши оперативне управління в ключових районах.
1 липня президент Володимир Зеленський підписав Закон, котрим гарантується військовослужбовцям виплата грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки у разі звільнення зі служби (№ 4470-IX).
1 липня російський лідер Володимир Путін провів розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном.