Катар допомагає Україні повернути чотирьох дітей, раніше депортованих Росією

Джерело: Reuters

Цього тижня Катар домовився про повернення незаконно депортованих до РФ українських дітей. Наголошується, що це перший крок у реалізації механізму, створеного Дохою у співпраці з обома сторонами. Дипломати сподіваються допомогти повернути додому ще більше дітей у майбутньому, зазначив офіційний представник Катару.

Зокрема, семирічний хлопчик повернувся в Україну 16 жовтня через Естонію – після того, як минулого тижня він зустрівся зі своєю бабусею в посольстві Катару в Москві, пояснив посадовець. Тоді як дворічного хлопчика  передали катарським дипломатам у Москві, а дев’ятирічного хлопчика і 17-річну дівчинку мають передати цього тижня.

В Офісі президента України повідомили, що всі діти незабаром повернуться додому.

Ми повертаємо додому чотирьох українських дітей, незаконно депортованих до Російської Федерації, – повідомив глава Офісу президента Андрій Єрмак. Водночас більше подробиць він не надав.

З початку повномасштабного вторгнення близько 20 000 дітей незаконно вивезено з України до Росії або на тимчасово окуповану територію.

Повернення перших чотирьох дітей перевіряє систему, яку арабська держава Перської затоки створила після місяців таємних переговорів із Москвою та Києвом, зазначив катарський посадовець на умовах анонімності через делікатність процесу.

Міністр Катару з питань міжнародного співробітництва Лолвах Аль Хатер підтвердив посередництво цього тижня, зауваживши, що це “лише перший крок”.

За словами катарського посадовця, незрозуміло, скількох дітей вдасться повернути в Україну через катарський механізм.

Зазначається, що катарські дипломати супроводжуватимуть дітей через кордон з Естонією, Латвією чи Білоруссю або до Катару на чартерному літаку, перш ніж повернути їх в Україну.

9 жовтня Офіс ООН з прав людини заявив, що стурбований відсутністю системи повернення українських дітей, примусово депортованих до Росії після повномасштабного вторгнення Москви в Україну минулого року. Також зауважується, що ті, кого вже вдалося повернути, повідомили про жорстоке поводження.

Катар – невелика, але заможна енергетична держава, нещодавно виступила посередником в американсько-іранському обміні полоненими та між Ізраїлем і бойовиками ХАМАСу щодо можливого звільнення ізраїльських заручників, утримуваних у Газі.

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.

Російський дисидент, 67-річний публіцист Олександр Скобов, звинувачений в Росії у “сприянні терористичній діяльності”, виголосив останнє слово на засіданні 1-го Західного окружного військового суду у Петербурзі. Він заявив, що Путін – це новий Гітлер та закликав “розчавити гадину”.