Кого українці вважають належними до своєї нації – опитування

Джерело: дослідження КМІС

Ключовим критерієм належності до української нації для більшості є любов до України та засудження російської агресії.

Соціологічне дослідження Київського міжнародного інституту соціології виявило, що більшість українців підтримують інклюзивне визначення української нації, враховуючи любов до Батьківщини та засудження російської агресії як основні критерії.

Для більшості українців ключовими критеріями належності до нації є любов до України та засудження російської агресії. Додаткові характеристики, такі як регіон проживання, етнічне походження чи мова, впливають на сприйняття, але в цілому не є вирішальними.

Респондентам пропонували оцінити, хто належить до нації. Опис включав різні комбінації етнічності, мови та регіону проживання.

Результати:

  • Етнічні українці. 75% респондентів вважають, що людина, яка є етнічним українцем, любить Україну та засуджує російську агресію, належить до нації.
  • Етнічні росіяни. 61% респондентів підтримують включення етнічних росіян, за умови, що вони відповідають вищезгаданим критеріям.
  • Мова спілкування. 71% опитаних вважають україномовних українців частиною нації, а для російськомовних цей показник становить 65%.
  • Регіон проживання. Проживання на Сході чи Заході України майже не впливає на сприйняття: мешканців Заходу визнають частиною нації 69%, Сходу — 68%.

Так, найбільшу підтримку отримали україномовні українці (77%). Тоді як російськомовні українці також мають високий рівень визнання — 65%. Водночас найменше підтримують російськомовних росіян — лише 56-59%. Для україномовних етнічних українців рівень підтримки досяг 77%, для російськомовних етнічних українців — 70%, для російськомовних етнічних росіян підтримка знижується до 56%.

Разом з тим, лише 7% респондентів заявили, що людина, яка любить Україну та засуджує російську агресію, не може вважатися частиною нації.

Дані свідчать, що українці демонструють високий рівень толерантності та готовність до інклюзивного підходу у визначенні української нації. Проте певні категорії, зокрема етнічні росіяни та російськомовні не сприймають переважною більшістю як належні до нації.

Збереження єдності української нації є необхідною умовою для виживання і досягнення успіху в екзистенційній війні проти Росії. Саме тому розвиток інклюзивної концепції української нації є не тільки морально правильним, але і раціональним вибором з погляду єднання всіх можливих ресурсів для відсічі ворогу (і далі – спільної відбудови України та її приєднання до євроатлантичної спільноти), – мовиться у коментарі до результатів опитування.

Читайте також: Юридично немає терміну «російськомовні українці»: представниця мовного омбудсмена України

Довідка. Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

На початку 2024 року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон пул активів ліквідованих російських “Сбербанку” (перейменованого у “МР Банк”) та “Промінвестбанку”, а також  збанкрутілого українського “Мегабанку”. Це – комерційна нерухомість в Одесі та Сумах та право вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда. Однак, перемогу здобули компанії, що належать громадянам Росії.

18 грудня Генеральний секретар НАТО Марк Рютте повідомив, що Україна отримає 19 систем ППО від союзників для захисту критичної інфраструктури.

18 грудня у Брюсселі президент Володимир Зеленський зустрівся з главою Франції Емманюелем Макроном. Сторони обговорили ключові пріоритети для зміцнення оборонних спроможностей України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 грудня.  Загалом від початку цієї доби відбулося 224 бойових зіткнення.

Співзасновник Monobank Олег Гороховський опинився в центрі уваги через неоднозначний коментар стосовно моделей платформи OnlyFans. У своєму Telegram-каналі він написав: “Думаю, що для цієї категорії платників податків теж непогано зайде податок заднім числом ;)”.