«Кому потрібен хаос?»: Портников про наслідки усунення МакКарті  для фінансування України

Джерело: YouTube-канал Віталія Портникова

Журналіст Віталій Портников зазначив, що перше в історії усунення спікера Палати представників США Кевіна Маккарті з посади є історичним явищем. Він зауважив, що однією з головних причин відставки спікера Палати представників стало питання допомоги Україні.

Республіканці-“трампісти” критикували Маккарті зокрема через домовленість з адміністрацією президента США Джо Байдена про тимчасовий бюджет, а також щодо продовження фінансування України на тлі проблем США на кордоні з Мексикою.

Одначе, на пресконференції після усунення з посади Маккарті порівняв главу РФ Володимира Путіна з Адольфом Гітлером та акцентував, що російський лідер щодо України робить саме те, що Гітлер у 30-ті роки робив стосовно тоді ще Чехословаччини, а згодом і Польщі.

Вже колишній спікер Палати представників також пояснив, що усі спроби домовитися з агресором, зокрема зауважив про досвід британського прем’єра Невілла Чемберлена — не можуть призвести до позитивних результатів. Він твердо закликав до продовження підтримки України, пояснивши, що саме так і мали б чинити Сполучені Штати. У цьому контексті він згадав про сумний досвід виходу з Афганістану.

Маккарті акцентував, що не мав наміру надсилати гроші в Україну, одначе,  планував допомогти з озброєнням.

Портников наголосив, що наразі це найбільш радикальні висловлювання Маккарті стосовно допомоги Україні за весь час його перебування на посаді.

Наразі розпочався процес пошук нового спікера Палати представників.

Звичайно ж республіканця, тому що у республіканців крихка більшість у цій Палаті, — пояснив журналіст. — Одначе, виникає кілька запитань. Наприклад, який конгресмен погодиться зайняти посаду спікера Палати представників в умовах, коли є очевидним, що у республіканців немає сталої більшості в цій Палаті і що є група депутатів від партії, погляди якої кардинально відрізняються від поглядів інших республіканців у Палаті представників.

Читайте також: Допомога США Україні залежатиме від наступника Маккарті – Reuters

Портников зауважив, що мовиться навіть не про підтримку експрезидента США Трампа, адже Маккарті був його поміркованим прихильником, а не таким радикальним і жорстким, як група з восьми конгресменів, котрі вже спільно з демократами усунули спікера з посади.

Разом з тим, залишається 45 днів для того, щоб конгресмени узгодили новий бюджет Сполучених Штатів. Та замість того є цілком реальна вірогідність того, цей час витрачатимуть на пошук нового спікера Палати представників.

Журналіст нагадав, що сам Маккарті був обраний у 17-му турі голосування, враховуючи те, що його підтримували 99% республіканців і нині продовжують підтримувати, попри його відмови від повторного балотування.

Інших конгресменів, які мали б таку підтримку республіканської фракції, на цей час просто не існує. Може з’явиться якась компромісна постать, але для цього потрібен час, — пояснив Портников.

Він констатував, що наразі питання ухвалення бюджету відсувається “кудись на довший термін”. Оскільки зараз просто немає кому розмовляти з адміністрацією Сполучених Штатів: ані про бюджет загалом, ані про механізми допомоги Україні, які мають бути або прописані в цьому бюджеті, або вирішені шляхом спеціального закону чи якогось додаткового механізму. Однак, про це просто немає з ким розмовляти до того моменту, поки не буде обраний новий спікер Палати представників.

Щобільше, журналіст переконаний, що будь-який новий спікер навряд чи буде готовий до можливих серйозних компромісів після того, як намагатиметься отримати підтримку всієї республіканської фракції, зокрема й радикальних її членів.

Портников також звернув увагу на той факт, що експрезидент США Дональд Трамп, що має авторитет серед республіканців і нині готується до можливості номінації на посаду кандидата в президенти на виборах 2024 року, не підтримав Маккарті.

Загалом саме хаос потрібний Дональду Трампу, щоб запобігти подальшому судовому переслідуванню, а потім переобратися на посаду президента Сполучених Штатів, про що Трамп не просто мріє зараз, як про якусь сатисфакцію, а що необхідно йому, щоб запобігти ймовірному ув’язненню, — вважає він.

На переконання Портникова, тема України, безумовно, залишатиметься однією з найважливіших частин майбутньої політичної боротьби, однак, не найважливішою.

Тож зараз залишається лише зрозуміти, які механізми для подальшого фінансування військової допомоги Україні знайде адміністрація президента Сполучених Штатів.

Зауважимо, боротьба за посаду спікера знаменує значну ескалацію напруженості на зібранні Палати представників Республіканської партії, яка загрузла у внутрішній боротьбі. Нині Конгрес, який має за 45 днів прийняти повноцінний бюджет, в якому зокрема повинні бути передбачені кошти на підтримку України, заблокований.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.