Країни НАТО можуть створити п’ятирічний фонд у $100 млрд для допомоги Україні

Джерело: Bloomberg

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пропонує створити фонд союзницьких внесків на суму у 100 мільярдів доларів протягом п’яти років в межах пакета допомоги Україні, який лідери країн Альянсу мають підписати на липневому саміті у Вашингтоні.

За словами осіб, обізнаних з пропозицією, члени Альянсу все ще обговорюють ініціативу Столтенберга і механізми розподілу внесків, зокрема, чи враховувати двосторонню допомогу Україні у загальній сумі.

Пропозицію, що потребує схвалення 32 членів Організації Північноатлантичного договору, ймовірно, змінять до погодження, зазначили анонімні джерела.

У межах пакету НАТО також може взяти на себе оперативні обов’язки очолюваної США Контактної групи з оборони України, яка координує постачання озброєння в Україну приблизно з 50 країн. Під керівництвом Голови Європейського командування Збройних Сил США та Верховного головнокомандувача Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерала Кріса Каволі такий крок міг би захистити структуру від будь-яких політичних змін після виборів у листопаді.

Якщо союзники підтримають пропозицію Столтенберга, крок НАТО щодо більш активної ролі в допомозі Україні означатиме зміну парадигми для військового альянсу, який раніше дистанціювався від цих зусиль, аби уникнути потенційного загострювання.

Обговорення відбудуться під час зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Брюсселі в 3 та 4 квітня, щоб відзначити 75-ту річницю альянсу 4 квітня. Крім підтримки України, міністри також, ймовірно, обговорять, наступника Столтенберга.

США та інші союзники сподівалися завершити обговорення і затвердити на посаду генсека прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте. Однак, нещодавно Румунія здивувала союзників, висунувши власного кандидата, президента Клауса Йоганніса. Тож, рішення, ймовірно, відтермінується.

Триває 1187-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 989 тисяч осіб.

За даними аналітиків, росіяни просунулися у районах Лимана, Торецька та Новопавлівки.

У ніч на 25 травня російські війська здійснили масовану атаку України, внаслідок чого є руйнування та жертви.

У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.

Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.