Країни Євросоюзу ведуть переговори щодо постачання газу через Україну після 2024 року — ЗМІ
Джерело: Bloomberg
Європейські чиновники обговорюють можливість продовження постачання газу через український трубопровід після закінчення транзитного контракту між “Нафтогазом” і “Газпромом”.
Представники європейських урядів і компаній проводять переговори з українськими колегами щодо забезпечення постачання газу в наступному році. Один із запропонованих варіантів передбачає купівлю та закачування азербайджанського газу в російські трубопроводи для доставки в Європу. Це дозволило б ЄС уникнути прямих закупівель російського газу.
Як повідомляє Bloomberg, ця ідея має підтримку з боку України, яка отримає значні доходи від транзиту, особливо важливі для економіки країни, що постраждала від війни. Водночас є ризики, що непрацюючі трубопроводи можуть стати військовими цілями або потребуватимуть дорогого відновлення.
Голова “Нафтогазу” Олексій Чернишов заявив Bloomberg, що Україна планує використовувати свою інфраструктуру для транзиту та зберігання газу. Він виключив співпрацю з “Газпромом”, бо вважає, що постачання газу з Азербайджану є перспективним варіантом.
Переговори перебувають на початковій стадії, і рішення очікуються до кінця року, коли наближається зима, що підвищує тиск. Деталі угоди ще потребують уточнення, і не зрозуміло, чи буде вона укладена. Військові дії також можуть вплинути на переговори.
До обговорень долучився Uniper SE, німецький газовий гігант, націоналізований через енергетичну кризу. Словаччина, одна з країн, яка може виграти від угоди. Її уряд вже обговорює можливість імпорту азербайджанського газу, частина якого залишиться в країні, а частина піде до інших європейських держав.
Попри спроби Європи обмежити залежність від російського газу, Росія продовжує постачати близько 15 мільярдів кубометрів газу щороку, головним чином у Словаччину та Австрію. В той самий час Європейська комісія вважає, що блок зможе витримати припинення російського транзиту через Україну, покладаючись на альтернативних постачальників і реалізуючи свої кліматичні плани.
Деякі країни ЄС налаштовані менш оптимістично і побоюються повторення енергетичної кризи. Це відповідає інтересам України, яка намагається забезпечити роботу своєї газотранспортної системи, оскільки без замовників вона зазнає збитків.
Транзитний контракт між “Нафтогазом” та “Газпромом” діє з кінця 2019 року і завершується через п’ять років. Українська влада неодноразово заявляла, що не планує його продовжувати.
- Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна не буде продовжувати контракт з Росією щодо транзиту газу до Європи.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.