Кремль створює умови, щоб Raiffeisen та UniCredit не могли вийти з російського ринку – ЗМІ

Джерело: Bloomberg

Кремль створює умови, щоб західні банки, зокрема Raiffeisen та UniCredit, не могли вийти з російського ринку.

Уряд РФ дає зрозуміти, що заблокує будь-які спроби банків продати місцеві відділення покупцю, який ризикує опинитись під санкціями, повідомили джерела.

Фактично це виключає змогу продати відділення російським громадянам, а беручи до уваги зусилля Заходу, аби банки не придбали зовнішні покупці, вийти з російського ринку банкам, не втративши кошти, практично неможливо.

Минулоріч російські операції UniCredit хотіла придбати компанія Mubadala Investment Co. з Абу-Дабі, однак згодом відмовилась, бо, за даними джерел, проти був уряд США.

Raiffeisen та UniCredit – фактично єдині великі західні банки, які залишились у Росії, і вони є для Кремля життєво важливими каналами для іноземних платежів, повідомило джерело.

Під тиском Європейського центрального банку, який вимагає, аби Raiffeisen та UniCredit якнайшвидше вийшли з РФ, банки почали шукати спосіб продати місцеві активи, аби мінімізувати збитки, знизити ризик ненавмисного порушення санкцій та обмежити потенційну репутаційну шкоду.

Та РФ, своєю чергою, ще більше перешкоджає банкам вийти зі свого ринку. Зокрема уряд створив спецкомісію для підтвердження відчуження активів та зобов’язав компанії продавати відділення зі знижкою – на додаток до виплати податку за вихід з ринку.

Минулого тижня російський уряд ще більше посилив правила продажу, збільшивши знижку, яку повинен надати продавець, з 50% до 60%, і більш ніж удвічі збільшив податок на вихід – до 35%. Щобільше, угоди на суму понад 50 мільярдів рублів тепер можуть бути виконані лише зі згоди Путіна.

Такий крок частково розробили для того, аби зберегти іноземні активи у Росії, оскільки вихід банків означав би додатковий відплив капіталу, повідомили джерела.

UniCredit та Raiffeisen скоротили операції у Росії, однак дозволять певні платежі, зокрема в іноземній валюті, якщо такі транзакції не будуть порушувати санкції. Це робить банки цінними для Росії, яка від червня відчуває дефіцит транскордонних платежів.

Джерела зауважили, що Росія не узгодить продаж банків жодному покупцю, який може опинитись під санкціями. Адже це перекриє канали платежів, залишивши лише “Газпромбанк”, який обробляє платежі за експорт газу.

Підрозділи західних банків у РФ потрібні не лише росіянам, а й деяким європейським клієнтам, які досі ведуть торгівлю з Росією. Зокрема чимало італійських компаній продовжують працювати у РФ і всі вони проводять платежі через UniCredit.

За останні два роки Raiffeisen знайшов кілька потенційних покупців, однак деякі з них не сподобались Заходу, а решта не влаштовували Кремль.

Ще у травні гендиректорка UniCredit Андреа Орсель заявила, що повністю вийти з російського ринку буде непросто.

“Якби була можливість ще більше пришвидшити наш вихід, ми б це зробили”, – сказала вона.

Американська корпорація Apple пішла на рідкісний крок, скоротивши близько 100 робочих місць у групі, що займалася цифровими послугами.

Колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині посол України у Великій Британії і Північній Ірландії, Валерій Залужний, виступив з промовою в Королівському інституті міжнародних відносин (Chatham House). 

17 жовтня українські кіберфахівці виклали “вітання” до дня народження російського пропагандиста, прессекретаря глави РФ Путіна Дмитра Пєскова.

Ізраїльські військові повідомили, що “перевіряють можливість” ліквідації лідера ХАМАСу Ях’ї Сінвара. Якщо факт його загибелі підтвердиться – це означатиме, що Ізраїль ліквідував одну з головних цілей під час своїх операцій у Газі, розпочатих після атак ХАМАСу минулого року.

Уряд Нідерландів вивчає можливість депортації шукачів притулку з Африки до Уганди, якщо їхні прохання про надання житла були відхилені.