Лайливі слова допомагають легше переносити біль – дослідження

Джерело: The Washington Post

Результати дослідження засвідчили, що використання лайливих слів допомагає легше переносити біль та робить людину фізично сильнішою.

У 2009 році психолог Річард Стівенс з Університету Кіла, Велика Британія, провів експеримент, в якому учасникам запропонували тримати руку в крижаній воді, повторюючи або лайливе слово, або нейтральне. З’ясувалося що ті, хто лаявся, змогли витримати холод значно довше і відчували менше болю.

Наступний експеримент провели у 2017 році. Дослідники вирішили з’ясувати, чи працює такий ефект у різних мовах, тому провели тест серед носіїв англійської та японської мов. Оскільки в Японії лайка менш поширена, очікувалося, що її використання не матиме такого ж ефекту. Проте результати засвідчили, що японці, які використовували лайливі слова, також краще переносили біль.

Подібний ефект підтвердили й інші дослідження. Відтак, у 2020 році Стівенс разом із психологинею Оллі Робертсон вивчав, чи важливо, яке саме слово використовує людина. Вони порівняли вплив справжньої лайки з вигаданими словами. Виявилося, що лайливі слова справді допомагають переносити біль, тоді як вигадані — ні.

За словами фахівців, лайка може допомагати не лише під час фізичних травм, але й у ситуаціях емоційного стресу.

“Коли людину щось засмучує, у мозку активуються ті самі області, що й під час фізичного болю. Тому лайка може полегшувати не тільки фізичний біль, але й емоційні переживання — наприклад, почуття відторгнення чи соціальної ізоляції”, — зазначила Оллі Робертсон, дослідниця у сфері психології, яка працює в Оксфордському університеті.

Останні дослідження засвідчили, що використання лайливих слів може також допомогти при фізичних навантаженнях.

В одному з експериментів 2018 року учасникам запропонували виконати тест на силову витривалість на велосипеді. Ті, хто використовував лайливі слова продемонстрували кращі результати.

Спершу вчені припускали, що лайка збільшує частоту серцевих скорочень і викид адреналіну, що допомагає мʼязам працювати ефективніше. Але дослідження не підтвердили цього — зміни пульсу та інших фізіологічних показників були мінімальними.

Тепер дослідники вважають що лайка допомагає розслабитися психологічно та зняти обмеження, які ми самі накладаємо. Це так званий “ефект розгальмування” — коли людина перестає стримувати себе, вона стає більш витривалою і сильною.

Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.

За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.