Лазівка в санкціях ЄС: Болгарія допомогла РФ заробити €1 млрд – Politico
Джерело: Politico
Єврокомісія проведе розслідування у Болгарії після того, як російська нафтова компанія “Лукойл” заробила 1 мільярд євро для військового бюджету РФ, скориставшись лазівкою в санкціях ЄС.
За даними видання, скориставшись своїм звільненням від заборони ЄС на постачання російської нафти, узгодженим минулого року, Болгарія сприяла тому, щоб мільйони барелів московської нафти потрапили на російський нафтопереробний завод на своїй території, який потім експортував різні види нафтопродуктів за кордон, зокрема до країн ЄС.
“Ми звертаємо на це увагу і попросили болгар пояснити ситуацію. Це правда, що ці винятки можуть створювати проблеми”, – прокоментував високопосадовець Єврокомісії на умовах анонімності.
При цьому вдалося встановити, що окрім близько 983 млн євро, які ця лазівка принесла Росії через податки на виробництво та експорт, вона також принесла майже 500 млн євро прибутку для власника нафтопереробного заводу “Лукойл” з моменту набуття чинності звільнення від податку 5 лютого.
Цікаво, що з технічного боку “Лукойл” не порушив санкції, однак лише з березня по липень цього року відвантажив майже три мільйони барелів нафтопродуктів російського походження морем, в тому числі до таких країн ЄС, як Мальта.
Зокрема це еквівалентно приблизно одному з кожних п’яти барелів сирої нафти, що прибуває до місцевого порту Бургас і потім переробляється на нафтопереробному заводі.
Своєю чергою, це питання викликало політичну реакцію у Болгарії. Так, коментуючи результати дослідження, прем’єр-міністр країни Ніколай Денков заявив, що здивований “масштабами, в яких розгортається ця схема уникнення санкцій”, і пообіцяв, що там, де санкції “безсилі, закони будуть відповідно вдосконалюватися”.
- Попри низку санкційних пакетів, запроваджених Євросоюзом проти Росії через війну проти України, для торгівлі критично важливою сировиною, як і раніше, діють винятки. Тож європейські компанії продовжують платити мільярди євро близьким до Кремля гірничодобувним підприємствам.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.